ABD’den Ukrayna’ya ek silah ve savunma desteği

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, ABD, Ukrayna’ya desteğini artırıyor. ABD Başkanı Joe Biden yapmış olduğu yazılı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefonda görüştüğünü belirterek, “Yönetimimin Ukraynaya ek 800 milyon dolarlık tabanca, cephane ve öteki güvenlik yardımına izin verdiğini paylaştım. Ukrayna ordusu, sağladığımız silahları yıkıcı bir tesir için kullandı. Rusya, Donbass bölgesindeki saldırılarını artırmaya hazırlanırken, ABD Ukraynaya kendisini savunması için yardım hayata geçirmeye devam edecek” dedi.

ABDDEN UKRAYNAYA HELİKOPTER DESTEĞİ

Yeni yardım paketinde Rusyanın Ukraynanın doğusuna başlatması beklenen saldırılara Ukraynanın cevap vermesini sağlayacak silahların yer aldığını aktaran Biden, yardım paketinin içinde top sistemleri, toplar ve zırhlı personel taşıyıcılar ile askeri helikopterler bulunduğunu kaydetti.

ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla Ukrayna’ya tabanca transferini kolaylaştırmaya devam ettiğinin altını çizen Biden, “ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla Ukraynaya sağlamış olduğu istikrarlı tabanca tedariki, Rus işgaline karşı mücadelesini sürdürmede tehlikeli sonuç ehemmiyet taşıyor. Putinin Ukraynayı ele geçirme ve denetim etme amacına ulaşamamasına destek oldu. Şimdi dinlenemeyiz. Başkan Zelenskiye güvence verdiğim benzer biçimde, ABD halkı özgürlük mücadelesinde yürekli Ukrayna halkının yanında olmaya devam edecek” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir