ABD’den Türkiye açıklaması: Desteğe hazırız

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili endişelerinin detaylı bir halde ele alınıp giderilebileceğini söylemiş oldu.

Sullivan, başkanlık uçağı Air Force One’da gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, İsveç ve Finlandiya liderlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la mevzuyu direkt görüşmeyi planladıklarını ve Washington’ın bu süreci desteklemeye hazır bulunduğunu kaydetti.

Jake Sullivan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca dile getirilen Türkiye’nin kaygılarının ele alınıp çözülebileceğine inanıyoruz” dedi. Biden’ın mevzuyla ilgili Erdoğan’la direkt temas kurma planı olup olmadığı sorusunu Sullivan, “Şu anda yok” diye yanıtladı.

Biden dün İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım başvurularına desteğini açıklamak için iki ülkenin liderleriyle Beyaz Saray’da bir araya gelmişti. Görüşmenin peşinden düzenlenen ortak basın toplantısında Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye ile görüşmeye hazır olduklarını ifade ederek, “Finlandiyanın devamlı Türkiye ile iyi ilişkileri olmuştur. Terörü her şekliyle lanetliyoruz. Türkiye’nin tüm endişesini gidermeye açığız. Türkiye’nin güvenliğine bağlı olacağız, teröre destek vermiyoruz” demişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.