ABD’den Putin’i kızdıracak Ukrayna kararı! Kongre onayladı

ABD Kongresi, Ukrayna’ya bugüne kadarki en büyük yardım paketini onayladı. Askeri, ekonomik ve insani yardım içeren 40 milyar dolarlık yardım paketi, 10 Mayıs’ta Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasının arkasından Senato’da meydana getirilen oylama ile 86’ya karşı 11 oyla onay aldı. Yardım paketi, şimdi ABD Başkanı Joe Biden’ın imzalaması için Beyaz Saray’a gönderilecek.

“BU YARDIM, UKRAYNALILARIN GALİP GELMESİNİ SAĞLAYABİLİR

Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer oylamadan ilkin yapmış olduğu açıklamada, yardım paketi için destek çağrısında bulunarak, Bu büyük bir paket ve hayatta kalmak için savaşan Ukrayna halkının büyük gereksinimlerini karşılayacak. Senato, bu acil yardımı kabul ederek, Ukrayna halkına şunu söyleyebilir. Yardım yolda. Gerçek yardım. Mühim yardım. Bu yardım, Ukraynalıların galip gelmesini sağlayabilir dedi.

ASKERİ TEÇHİZAT VE SİLAH GÖNDERMESİNE İZİN VERİYOR

Yardım paketi, güvenlik yardımı için 6 milyar dolar, Ukraynaya gönderilen ABD ekipmanlarına ilişkin stokları yenilemek için 8,7 milyar dolar, ABD ordusunun Avrupa Komutanlığı operasyonları için 3,9 milyar dolar ve Bidenın acil bir durumlara cevap olarak Kurultay onayı olmadan kullanacağı fona 11 milyar dolarlık harcama yetkisi veriyor.

Başkanlık Çekme Otoritesi, yönetimin ABD stoklarından askeri teçhizat ve tabanca göndermesine izin veriyor. Pakette ek olarak, Rusya’nın saldırıları sebebiyle ortaya çıkan küresel besin güvensizliği ile savaşım için 5 milyar dolar ve Ukrayna’ya destek amacıyla oluşturulan ekonomik destek fonuna ortalama 9 milyar dolar içeriyor.

ABD’nin Rus işgalinden bu yana yardım miktarı 50 milyar doları aşacak
Biden’ın yardım paketini onaylamasının arkasından ABD’nin Rus ordusunun saldırılarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya yapmış olduğu yardım miktarı 50 milyar doların üstüne çıkacak.

BLİNKEN VE AUSTİN, KONGRE’YE ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Senato’daki oylama öncesi Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Müdafa Bakanı Lloyd Austin, Kurultay üyelerine yardım paketini onaylamada süratli olmaları çağrısında bulunmuş, ABD ordusunun bir tek 19 Mayıs’a kadar Ukrayna’ya tabanca göndermek için kafi parası bulunduğunu ifade etmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.