ABD’den NATO krizi açıklaması: Umutluyuz

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerinden Karen Donfried, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarıyla ilgili dikkat çeken bir izahat yapmış oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı Donfried, Türkiye, Finlandiya ve İsveç içinde kısa sürede pozitif yönde bir çözüm bulunacağı mevzusunda ümitli olduklarını açıkladı. Senatonun Dış İlişkiler Komitesi oturumunda dün konuşan Donfried, bu hafta başlangıcında taraflar içinde düzenlenen görüşmelerin yapıcı bulunduğunu belirterek “Bu mevzunun pozitif yönde şekilde çözüleceğine eminiz. NATO ittifakı içinde Finlandiya ve İsveç’in katılımına büyük ve derin bir destek var” dedi.

Donfried, gelecek hafta düzenlenecek NATO zirvesine kadar bir ortak tutum benimsenmesi için ABD’nin çaba göstermeye devam edeceğini kaydetti.

BIDEN VE ERDOĞAN ARASINDA BİR GÖRÜŞME PLANI YOK

Türkiye, PKK’ya destek ve iki ülkenin uyguladığı tabanca ambargosu sebebiyle Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini veto edeceğini açıklamıştı. Mevzunun gelecek hafta Madrid’de düzenlenecek NATO zirvesinin en mühim gündemlerinden biri olması umut ediliyor.

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkilinin açıklamış olduğu Başkan Joe Biden’ın NATO ve G7 toplantılarında ikili görüşmeler yapacağı adlar içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yer almaması dikkat çekti. Biden ve Erdoğan son olarak geçen yıl ekim ayında Roma’daki G20 zirvesinde görüşmüştü.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.