ABD’den Kuzey Kore’ye ek yaptırım

Hwasong-17 tipi yeni bir kıtalararası balistik roket deneyerek bu yıl gerçekleştirdiği tabanca testlerinin sayısını 11e çıkaran Şimal Korenin roket programına karşı ABDden yeni adım geldi.

Şimal Kore bağlantılı 5 kuruluşa ek yaptırım uygulama sonucu alan ABD Gömü Bakanlığı, tabanca testlerinin devam etmesi durumunda yaptırımların daha da artacağını deklare etti. Pyongyangın son tabanca testlerine yönelik tepkisini yineleyen ABD Gömü Bakanı Janet Yellen, Şimal Korenin kışkırtıcı balistik roket testleri, bölgesel ve küresel güvenliğe açık bir tehdit oluşturuyor ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını açıkça ihlal ediyor ifadelerini kullandı. Yellen, ülkesinin Pyongyangın tehditkar eylemlerine karşı Japonya ile beraber çalışacağını da belirtti.

Kara listeye alınan kuruluşların ABDdeki varlıklarının bloke edilmesini ve ABD vatandaşlarıyla ticari işlem yapmalarının yasaklanmasını öngören ek yaptırımların, kitle imha silahları ve kıtalararası balistik füzelerin AR-GE çalışmalarında yer edinen Şimal Kore Roket Endüstrisi Bakanlığını ve gelir getirici yan müesseselerinin 4ünü hedef alacağı öğrenildi.

JAPONYA DA EK YAPTIRIM KARARI ALMIŞTI

Japonyada hükümet dün Şimal Korenin nükleer ve roket geliştirme programına destek olduklarına inanılan 6 Şimal Koreli ve 3 Rus vatandaşı ile 4 Rus kuruluşunun varlıklarının dondurulacağını açıklamıştı.

Tokyonun adımı, Pyongyangın senenin 11. tabanca testi olarak kayıtlara geçen son roket denemesinde Hwasong-17 tipi yeni bir kıtalararası balistik füzenin başarıya ulaşmış bir halde kontrol edildiğini açıklamasının peşinden gelmişti. Ülke lideri Kim Jong-unun ülkesinin hiçbir şeyle takas edilemez ve hiçbir şey karşılığında satılamaz caydırıcı hücum kabiliyetlerini geliştirmeye devam edeceğini açıklaması da bölgedeki güvenlik endişelerini artırmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.