ABD’de benzin fiyatları yüzünden Beyaz Saray ve petrol şirketleri birbirine girdi

Enerji fiyatlarında son aylarda yaşanmış olan sert yükseliş sebebiyle petrol şirketleri ile Beyaz Saray yönetimi karşı karşıya geldi.

ABD Başkanı Joe Biden petrol şirketlerini hedef tahtasına oturturken petrol şirketi Chevronun CEOsundan cevap geldi. Biden üretimi artırma çağrısını yinelerken meşhur firmanın CEOsunu da alaya aldı.

ABDde benzinin galon fiyatının 5 doları aşması ve akaryakıt maliyetlerinin enflasyon üstünde baskı oluşturması sebebiyle Beyaz Saray yönetimi petrol fiyatlarını aşağı çekmek için çeşitli yollar aramaya başladı. Biden petrol şirketlerini aşırı kâr etmiş olduğu ve arzı artırmadığı için eleştirirken petrol sanayisinden mevzuyla ilgili cevap geldi.

ÜRETİMİ ARTIRMA ÇAĞRISI

Tutarları indirebilmek için benzinde vergi indirimini gündeme alan Biden, geçtiğimiz hafta petrol şirketlerini kârlarını arttırmak için arz sıkıntısından faydalanmakla suçladı. Biden, Exxon bu yıl Tanrıdan oldukca para kazanmıştır. Amerikan petrol şirketleri kârlarını daha çok sondaj yapmak için değil hisselerini geri almak için kullandı dedi.

Ek olarak geçtiğimiz günlerde büyük petrol üreticilerinden ExxonMobil, Chevron, BP ve Shellin de aralarında bulunmuş olduğu şirketlere bir mektup yazan Biden, artan benzin fiyatlarına karşı petrol şirketlerine rafinajı artırma çağrısında bulunmuş oldu.

ENDÜSTRİYİ KARALAMAYA ÇALIŞIYOR

Chevron CEOsu Michael Wirth, hafta başlangıcında Bidena bir yanıt mektubu kaleme alarak Beyaz Saray yetkililerinin petrol sanayisine yönelik eleştirilerini reddetti ve yakıt fiyatlarının düşürülmesinin hükümetin yaklaşımında bir değişim gerektirdiğini söylemiş oldu.

Wirth mektubunda, Chevronun geçen yıl 143 senelik tarihinin en yüksek hacimli petrol ve gazını ürettiğini belirterek, Bu çabalara karşın, yönetiminiz büyük seviyede endüstrimizi eleştirmeye ve ara sıra karalamaya çalıştı. Bu eylemler, karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmek için yararlı ve Amerikan halkının hak etmiş olduğu bir şey değil ifadelerini kullandı.

BU KADAR KOLAY İNCİNEBİLDİĞİNİ BİLMİYORDUM

Mevzu ile ilgili sorulan bir sual sebebiyle mektup hakkında yorum meydana getiren Biden ise Duygularının bu kadar kolay incineceğini bilmiyordum sözleri ile Chevron CEOsunu alaya aldı. Biden petrol şirketlerinin rafinaj kapasitesini çoğaltması gerektiği görüşünü yineledi.

Biden ek olarak Beyaz Sarayda yapmış olduğu konuşmada, ülkede artan benzin fiyatlarıyla savaşım amacıyla federal benzin vergisinin eylüle kadar 3 ay süreyle askıya alınması için Kongreye çağrıda bulunmuş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.