ABD’de alarm! Omicron’un alt varyantı baskın hale geliyor

Uzmanlar, Omicron’un alt varyantının dolaşımının artmasının ABD’de önlemlerin hafifletilmesiyle bir araya vardığında yeni bir dalgaya niçin olabileceğinden kaygı ediyor.

19 Mart’a gelindiğinde, ABDnin yedi günlük averaj Covid-19 olay sayıları yedi gün öncesine bakılırsa ortalama yüzde 18 düşüşle 27 bin 747 oldu.

VOA Türkçede yer edinen habere bakılırsa, ABD’nin bir numaralı bulaşıcı hastalıklar uzmanı Anthony Fauci, Pazar günü ülkenin Avrupa ve İngiltere’deki şeklinde yeni bir dalga yaşamasının mümkün bulunduğunu söylemiş oldu.

Fauci, yeni varyant BA.2’nin artmasının, önlemlerin hafifletilmesinin ve aşılar ya da hastalığın atlatılmasıyla kazanılan bağışıklığın azalmasının yeni bir dalgaya niçin olabileceği uyarısında bulunmuş oldu.

BA.2, Omicron’un BA.1 varyantından daha bulaşıcı. Sadece Dünya Sıhhat Örgütü’ne (DSÖ) bakılırsa iki alt varyant içinde hastalığın seviyesinde farklılık görülmüyor.

Öte taraftan COVID-19 vakalarındaki artışların etkili bir erken göstergesinin atık su örneklerinin kontrol edilmesi olduğu belirtiliyor. Atık suların kontrol edilmesi, kimi zaman yeni enfeksiyon dalgalarını insanlardan alınan verilerden günler hatta haftalar öncesinde tespit edebiliyor.

ATIK SUDA VİRÜSE RASTLANMADI

Atık su çözümleme şirketi Biobot Analytics, 2020nin Mart ayından bu ayana ABD kanalizasyonlarını virüs için kontrol ediyor ve şu anda ortalama 40 eyalette 200den kanalizyon sistemini takip ediyor.

Biobot Analytics İcra Kurulu Başkanı Mariana Matus, atık su verilerinde hemen hemen yeni bir virüs dalgasına işaret edecek bulgular olmadığını söylemiş oldu.

Matus, Aralık ayındaki ilk Omicron dalgası esnasında atık sudaki virüs miktarının şimdiye kıyasla ortalama 100 kat daha süratli yükselmiş bulunduğunu kaydetti.

BA.2, 19 Martla sonlanmış haftada enfeksiyonların yüzde 35ine niçin oldu. 12 Mart haftasında ise bu oran yüzde 22,3’tü.

CDC’nin geçen hafta açıklamış olduğu kılavuza bakılırsa ABD genelinde bulaşıcılık oranı düşük seyrediyor. Hastaneye yatış oranlarının da incelenmiş olduğu kılavuz, bir çok Amerikalı’ya artık maske takmalarına gerek olmadığı tavsiyesinde bulunuyordu.

Omicron’un BA.1.1 ve BA.1.1.529 olarak malum öteki alt varyantları Aralık ayından bu yana dolaşımda. Bunlardan ilki dolaşımdaki varyantların yüzde 57,3’ünü, ikincisi ise yüzde 7,9’unu oluşturuyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir