ABD ve Çin’den 7 saatlik Rusya görüşmesi! Üstü kapalı tehdit

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Çin’in Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlardan kaçmasına destek olabileceği endişeleri sebebiyle ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi ile İtalya’nın başkenti Romada bir araya geldi.

ENDİŞELERİMİZ VAR

Görüşmenin arkasından izahat icra eden üst düzey ABD’li bir yetkili, ABD’nin Çin’e Rusyaya yardım etmesi halinde ortaya çıkacak negatif neticeleri ilettiğini aktararak, “Çinin şu anda Rusya ile uyumu mevzusunda endişelerimiz var ve Ulusal Güvenlik Danışmanı bu endişeler ve belirli eylemlerin olası neticeleri hakkında direkt konuştu dedi.

7 SAATLİK GÖRÜŞME

Yetkili, görüşmenin “fazlaca samimi” ve “yoğun” geçtiğini aktararak, görüşmenin 7 saat sürdüğünü açıkladı. Görüşmede Sullivan’ın Ukrayna mevzusunda açık bulunduğunu belirten yetkili, Öteki ülkelerin Rusyaya sağlayabileceği desteklerle ilgili endişelerimiz sebebiyle direkt ve hususi olarak Çin ile yazışma kuruyoruz dedi.

Yetkili ek olarak, Sullivan ve Yangın görüşmelerinde kriz yönetimi ve Şimal Koreyi de ele aldıklarını deklare etti.

RUSYA’NIN ÇİN’DEN ASKERİ TEÇHİZAT İSTEDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

ABD basınında ABD’li yetkililerin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının başlamasından bu yana Çin’den askeri teçhizat ve çeşitli yardımlar talep ettiğine yönelik iddialarına yer verilmiş, Çinin Rusyaya yardım etmeye hazır olabileceğine dair bazı işaretler olduğu öne sürülmüştü.

ABDli yetkililer ek olarak, Rusyanın envanterindeki bazı silahların tükenmekte olduğuna dair işaretler bulunduğunu iddia etmişti.

RUSYADAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Söz mevzusu iddiaların arkasından Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Çin’den askeri yardım talep ettiğine dair iddiaları yalanlamıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı da, Rusyanın Ukrayna’ya yönelik saldırılarda kullanmak suretiyle kendisinden askeri yardım talep etmiş olduğu iddiasını reddetmiş, ABD, Ukrayna mevzusunda Çini hedef alan dezenformasyon yayıyor” açıklamasını yapmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir