ABD: Türkiye’nin tahıl kriziyle ilgili çabalarından memnunuz

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, Türkiye’nin Ukrayna’daki tahıl krizini çözme girişimlerini memnuniyetle karşıladıklarını deklare etti.

Kirby, Türkiye’nin Rus işgali sebebiyle Ukrayna’da mahsur kalan tahılın ihracatı için antak kalma sağlama çabalarına destek verdiklerini belirtti. ABD’nin de bu mevzuda müttefikleriyle birlikte çalıştığını ifade eden Kirby, “Türkiye’nin oynadığı rol bizi kesinlikle fazlaca memnun ediyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün yapmış olduğu açıklamada “Ukraynadan tahıl ihracatını geliştirmek için BM planı var. Biz çabalarımızı BM ile birlikte sürdürüyoruz. Hem Ukrayna hem Rusya ile temas halindeyiz” demişti. Çavuşoğlu, “Gemilerin belirlenen ürünleri taşıdığından hepimiz güvenli olmak istiyor. Baktığınız vakit oldukça güzel fakat tarafların anlaşması gerekiyor. O nedenle devamlı BMnin çabalarına ilaveten ikimiz de gerek Ukraynayla gerek Rusyayla çabalarımızı sürdürüyoruz. Daha fazlaca Rusya üstünde odaklandık, şundan dolayı İstanbulda teknik düzeyde bir toplantı gerçekleştirilmesi de planlanıyor. Hemen hemen bunun zamanı belli değil. Rusyadan pozitif yönde yanıt bekliyoruz” diye konuşmuştu.

Rusyanın şubat ayında başlatmış olduğu işgal sebebiyle dünyanın başlıca hububat ihracatçılarından Ukraynanın tahıl ihracatı durdu. Rusya besin krizinden görevli bulunduğunu reddederek besin arz problemlerinden Batılı ülkelerin işgal sebebiyle başlatmış olduğu yaptırımları görevli tutuyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.