ABD Temsilciler Meclisi’nden silah satışına kısıtlama getiren yasa tasarısına onay

ABDde onlarca kişinin ölümüne yol açan Texas ve New York’taki silahlı saldırılarının arkasından ABD Kongresi, ülkedeki tabanca kullanımına yönelik bir ekip yeni düzenlemeler getirmeye devam ediyor. Dün tabanca satın alma yaşlarının 18den 21e çıkarılmasına yönelik yasayı onaylayan Temsilciler Meclisi, tehlikeli olabilecek kişilere tabanca satışını engellemek için yeni bir yasa tasarısı daha hazırladı.

Temsilciler Meclisinde meydana getirilen oylamada, kendisine yada başkalarına çekince oluşturacağı kabul edilen kişilerin silahlara erişiminin kısıtlanacağı yasa tasarısı, 202ye karşı 224 oyla onaylandı. “Kırmızı Bayrak” yasası olarak adlandırılan yasaya bakılırsa, bölge mahkemelerine verilen dilekçe doğrultusunda mahkeme yargıcı, tehlikeli sayılan bir kişinin tabanca satın alması yada bulundurmasını geçici olarak engellenmesine karar verebilecek.

SİLAHLARI ELLERİNDEN ALMAK İÇİN HİÇBİR ŞEY YAPILMADI

Temsilciler Meclisinde meydana getirilen oylamadan ilkin konuşan Jerry Nadler, tehlikeli sayılan bir kişinin tabanca satın almasını yada bulundurmasını geçici olarak engellemesine müsaade eden tedbirin yaşam kurtarabileceğini ifade ederek, Kitlesel silahlı hücum vakalarındaki ayrıntılar farklılık gösterebilse de en sık ortaya çıkan netice, derin bir hastalık yada bir tür kriz yaşayan birinin bu silahlara kolayca erişebiliyor olmasıydı dedi.

Nadler, Bu kişiler için çoğu zaman uyarı işaretleri mevcuttu sadece oldukca geç olmadan silahları ellerinden almak için hiçbir şey yapılmadı. Tasarı, tehlikeli davranışlar sergileyen birinin bir trajediye sebebiyet vermeden ilkin yakıcı silahlara haiz olmasının yada satın almasının engellenebileceği mantıklı bir yol sağlıyor ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi üyesi Mike Johnson ise yeni yasa tasarısını eleştirerek, “Mahkemelerin evvel haber vermeksizin, hatta duruşmaya çıkma ve kendilerini mahkemede müdafa hakkı olmaksızın insanlardan tabanca almasına izin verilecek. Bu insanoğlu silahlarını geri almak için mahkemeye dilekçe verebilecek olsalar da bu gerçeğe uygun bir süreç değil” dedi.

TEMSİLCİLER MECLİSİ, SİLAH SATIN ALMA YAŞININ 21E YÜKSELTİLMESİNİ ONAYLAMIŞTI

Temsilciler Meclisi, dün tabanca satışını düzenleyen bir takım önlemi onaylayarak, 21 yaşın altındaki kişilere tabanca satışını yasaklayan yasa tasarısını onaylamış, Çocuklarımızı Koruma Yasası olarak adlandırılan yasa tasarısı, 204e karsı 223 oyla kabul edilmişti. Her iki yasa tasarının da yürürlüğe girmesi için ilkin Senatonun onayına arkasından ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına ihtiyacı var.

UVALDE VE BUFFALO SALDIRILARI

Texas eyaletine bağlı Uvalde’de de 24 Mayısta Robb İlköğretim Okuluna 18 yaşındaki Salvador Ramos tarafınca düzenlenen silahlı saldırıda 19’u çocuk olmak suretiyle 21 şahıs, New York eyaletine bağlı Buffalo kentindeki Top Friendly Market adlı süpermarkete 15 Mayıs’ta düzenlenen silahlı saldırıda ise 10 şahıs yaşamını kaybetmişti. Söz mevzusu saldırıların faillerinin de 18 yaşlarında olduğu açıklanmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.