ABD Rusya’ya yönelik yaptırımları artıracak

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Beyaz Saray’da düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Rusya’nın Ukraynalı sivillere karşı Bucha kentinde gerçekleştirdiği katliama ilişkin görüntülerin korkulu bulunduğunu belirterek, “Şimdi kayıtsız kalma zamanı değil, Ukraynalılar vatanlarını cesurca savunurken ABD de onlara askeri, insani ve ekonomik açıdan destek olmaya devam edecek” dedi.

BU HAFTA AÇIKLANACAK

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Ukrayna’dan gelen güvenlik desteği taleplerini yerine getirmek için 24 saat süresince çalıştığını ifade eden Sullivan, gelecek günlerde ABD ve bağlaşık ülkelerden Ukrayna’ya daha çok askeri destek gönderilmesini beklediğini beyan etti. Sullivan ek olarak, bu hafta Beyaz Saray’ın Rusya’ya yeni ekonomik yaptırımlar açıklayacağını bildirdi.

SONUNA KADAR UKRAYNANIN YANINDAYIZ

Konuşmasının sonunda üç gerçeğe vurgu icra eden Sullivan, Rusya’nın askeri enerjisini kullanarak egemen Ukrayna’yı işgal etmeye ve topraklarına el koymaya, Ukrayna ordusunun ve halkının cesurca ve etkin bir halde anavatanlarını savunmaya ve ABD’nin ise sonuna kadar Ukrayna’nın yanında yer almaya devam edeceğini aktardı.

BIDEN AÇIKLAMA KYAPMIŞTI

ABD’nin Delaware eyaletinden başkent Washington DCye dönen ABD Başkanı Joe Biden ise, gazetecilere verdiği demeçte, Bucha’daki vahşeti “harp suçu” olarak vasıflandırmış, Putine harp suçlusu söylediğim için eleştiri aldığımı hatırlarsınız. İşin aslı Buchada olanları gördünüz. Bu beni haklı çıkartıyor. O bir harp suçlusu” demişti.

Buchada olanları “soykırım” olarak kabul edip etmediğinin sorulması üstüne Biden, Hayır. Bence bu bir harp suçu ifadelerini kullanmış, Rusya’ya yönelik daha çok yaptırımı kısa süre içinde açıklayacağını aktarmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.