ABD, Rusya’nın savaş suçlarını ortaya çıkarmak için harekete geçti

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukraynada Rusya tarafınca işlenen harp suçları ve öteki vahşetlere ilişkin kanıtları ortaya çıkarmak, çözümleme etmek ve geniş çapta erişilebilir halde paylaşılmak suretiyle yeni bir programın başlatıldığını duyurdu. Bakanlık tarafınca meydana getirilen açıklamada, Program, Başkan Putinin acımasız savaşı esnasında Rus güçlerinin eylemlerine ilişkin açık kaynaklı kanıtların belgelenmesini, doğrulanmasını ve yayılmasını kapsıyor denildi.

Çatışma Gözlemevi olarak adlandırılan programla, mevcut bilgilerin çevrimiçi bir platform vasıtasıyla her insana açık olarak paylaşılacağını belirten Bakanlık, Uydu görüntüleri ve toplumsal medya vasıtasıyla paylaşılan bilgiler de dahil olmak suretiyle, mevcut bilgiler kamuya açık ve ticari olarak ve internasyonal yasal standartlarla tutarlı olarak, hesap verebilirlik mekanizmalarında kullanılmak suretiyle çözümleme edilecek ve korunacaktır ifadelerine yer verdi.

Bakanlık, Çatışma Gözlemevi, Başkan Putinin öncesinden tasarlanmış, haksız ve sebepsiz savaşına cevap olarak ülkelerini ve özgürlüklerini cesurca korumak için çaba sarfeden Ukrayna halkına ABDnin emin desteğinin bir başka göstergesidir dedi.

Dışişleri Bakanlığı ek olarak programın uygun yargı yetkileri altında, gelecekteki çağdaş ve cezai yasal süreçler için sıkı nezaret zinciri prosedürlerinin sürdürülmesini içerdiğini de belirterek, programın bir data sistemleri şirketi olan Esri ve Yale Üniversitesi İnsani Araştırma Laboratuvarı ve PlanetScape Ai ile bir işbirliğinde yapıldığını belirtti.

RAPORLAR PROGRAMIN İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANACAK

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Bugün Ukrayna için yeni bir çatışma gözlemevi başlattık. Program, insan hakları ihlalleri ve sivil altyapıya dair zararlara ilişkin data kaynaklarını ve kanıtları yakalayacak, çözümleme edecek ve kamuya açık hale getirecektir. Raporlar programın web sitesinde yayınlanacaktır dedi.

ADALETİN YERİNİ BULDUĞUNU GÖRMEYE KARARLIYIZ

Çatışma gözlemevi tarafınca toplanan bilgiler, dünyanın Rus güçlerinin Ukraynalılara karşı acımasız eylemlerini görmesi için bir kaynak olacak ve vahşete ışık tutacak ifadelerini kullanan Price, Rusyanın dezenformasyon kampanyalarını çürütmek, bizim ve ortaklarımızın hesap verebilirlik mekanizmalarını genişletmek için data ve kaynak elde edecektir. Ne kadar uzun sürerse sürsün, adaletin yerini bulduğunu görmeye kararlıyız dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir