ABD, Rus güçlerinin Ukrayna’da ‘savaş suçları” işlediğini değerlendiriyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusyanın Ukraynada ortalama 1 aydır devam ettirdiği saldırılara ilişkin, Rusyanın Ukraynada harp suçları işlediğini dair yazılı izahat yayınladı. Gösterilen açıklamada Blinken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sebepsiz ve haksız savaşını başlatırken, Ukrayna genelinde ölüme ve yıkıma yol açan bir şiddete sebep oldu. Sivilleri kasten hedef alan ve fark gözetmeyen saldırılara ilişkin oldukca sayıda güvenilir rapor gördük dedi.

Blinken, Bugün, ABD hükümetinin şu anda mevcut olan bilgilere dayanarak, Rus güçlerinin Ukraynada harp suçları işlediğini değerlendirdiğini açıklayabilirim. Değerlendirmemiz, kamu ve danışma kaynaklarından elde edilmiş mevcut bilgilerin dikkatli bir halde gözden geçirilmesine dayanmaktadır. Herhangi bir iddia edilen suçta olduğu benzer biçimde, belirli davalarda cezai suçun belirlenmesinden nihai olarak, kabahat üstünde yargı yetkisine haiz bir hukuk mahkemesi mesuldür dedi.

Blinken, ABD hükümeti, harp suçu raporlarını izlemeye devam edecek ve topladığımız detayları müttefikler, ortaklar ve internasyonal kurum ve kuruluşlarla uygun şekilde paylaşacaktır. Cezai soruşturmalar da dahil olmak suretiyle mevcut her aracı kullanarak hesap verebilirliği sürdürmeye kararlıyız ifadelerini kullandı.

RUSYA, SİVİLLERİN BULUNDUĞU AÇIKÇA BELİRLİ OLAN YERLERİ HEDEF ALDI

Rus güçlerinin apartmanları, okulları, hastaneleri, tehlikeli sonuç altyapıları, sivil araçları, avmlerini ve ambulansları yok ederek binlerce masum sivili öldürdüğünü yada yaraladığını aktaran Blinken, “Rus güçlerinin vurmuş olduğu birçok yerin siviller tarafınca kullanımda olduğu açıkça belirtilmişti. BM İnsan Hakları Yüksek Komitesinin 11 Mart tarihindeki raporunda açıkça belirttiği benzer biçimde bu hedeflere Mariupol doğum hastanesi de dahildir dedi.

HALKIN İRADESİNİ KIRMAK İÇİN ŞEHİRLERİ BOMBALAMAYI YOĞUNLAŞTIRDILAR

Rus güçlerinin kasten sivilleri hedef aldığına dikkat çeken Blinken, Rusya, Mariupolde büyük harflerle Rusça çocuklar kelimesiyle açıkça belirtilmiş olan bir tiyatroyu vurdu. Putinin güçleri aynı taktikleri Grozni, Çeçenya ve Suriyenin Halep kentinde de kullandı. Burada halkın iradesini kırmak için şehirleri bombalamayı yoğunlaştırdılar ifadelerini kullandı.

Rus güçlerinin acımasız saldırılarını sürdürdüğü her gün aralarında hanım ve evlatların da bulunmuş olduğu masum sivillerin sayısının katlanarak artığını vurgulayan Blinken, “22 Mart itibariyle, Mariupoldaki yetkililer, yalnızca bu şehirde 2 bin 400den fazla sivilin öldürüldüğünü söylemiş oldu. Birleşmiş Milletler ise ölü ve yaralılar da dahil olmak suretiyle 2 bin 500den fazla sivil zayiatı resmi olarak doğruladı. Gerçek ölü sayısının muhtemelen daha yüksek olduğu vurgulandı dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.