ABD: Kremlin temelsiz ve utanmaz bir şekilde inkar etti

Rusya’nın Ukrayna’da işlediği cenk suçlarının belgelenmesi için ABD, oldukça uluslu bir savcı ekibinin oluşturulmasını destekliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yapmış olduğu açıklamada, ABDnin Ukraynalı yetkililerin talebi üstüne Ukraynadaki cenk suçlarına dair kanıt toplamak, korumak ve çözümleme etmek için bölgeye gidecek olan oldukça uluslu bir savcı ekibini desteklediğini aktardı.

HESAP VERMELERİ GEREK

Price, Ukrayna’daki zulümlerin sorumlularının da kendilerine komut verenler şeklinde hesap vermeleri icap ettiğini ifade ederek, ABD’nin elindeki raporlara dayanarak Ukrayna’da yaşanmış olan vahşeti askerlerin tek başına yapmadığını, bu vahşetin daha geniş ve rahatsız edici bir halde yapıldığını öne sürdü.

KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER KARŞISINDA ŞOK OLDU

Price, “Rus güçleri son birkaç gün içinde geri çekilirken, dünya Kremlinin Bucha ve Kiev civarlarındaki öteki şehirlerdeki vahşetinin korkulu görüntüleri karşısında şok oldu. Bir çok elleri bağlı olan sivil, görünüşe gore sokaklarda, ötekiler ise toplu mezarlarda infaz edildi” dedi.

GÜVENİLİR RAPORLAR GÖRÜYORUZ

İşkence, saldırı ve sivillerin aileleriyle beraber infaz edildiğine dair güvenilir raporlar görüyoruz ifadelerini kullanan Price, Putinin güçlerinin daha çok sivili yaralamak için hedeflerinde başarısız olduktan sonrasında geri çekilirken harap olmuş bölgelerde istikrarı ve toparlanmayı yavaşlatmak için geride bıraktığı kara mayınları ve bubi tuzaklarına dair raporlar ve görüntüler var” dedi.

KREMLİN TEMELSİZ VE UTANMAZ BİR ŞEKİLDE İNKAR ETTİ

Price, Kremlin, başkalarını kendi iğrenç eylemleriyle suçlama mevzusundaki uzun geçmişine uygun olarak, Buchada ve Kiev bölgesinin kurtarılmış kasabalarında hepimizin açıkça görebildiklerini temelsiz ve utanmaz bir halde inkar etti dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir