ABD ile Rusya arasında kritik ‘Ukrayna’ görüşmesi

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Petruşev ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan telefonda görüştü. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının ele alındığı görüşme sonrası Rusya Güvenlik Konseyi tarafınca meydana getirilen açıklamada, “Görüşme bugün ABD tarafının inisiyatifiyle gerçekleşti. Ukrayna çevresindeki duruma bilhassa dikkat çekildi. Kiev’in dışarıdan gelen talimatlar doğrultusunda müzakereleri uzatma girişimlerinin Rusya tarafınca kabul edilemezliği vurgulandı” denildi.

Petroşev’in ABD tarafına krizi dış ilişkiler yöntemiyle çözmede süratli ilerleme sağlamak için Kiev üstünde baskı kurmaya davet etmiş olduğu aktarılan açıklamada, “Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri, Washingtonun, Ukraynadaki Neo-Nazilere ve teröristlere verdiği desteği, yabancı paralı askerlerin çatışma bölgesine sevkiyatını ve ek olarak Kieve tabanca tedarikini durdurma çağrısında bulunmuş oldu. Bu adımların bir tek gerilimi daha da tırmandıracağına dikkat çekildi” denildi.
Açıklamada ek olarak, ABD’nin desteğiyle Ukrayna’da biyolojik silahların geliştirildiği iddia edilerek, Petruşev ve Sullivan’ın bu mevzuya temas etmiş olduğu vurgulandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir