ABD Hazine Bakanı: Enflasyon bu yıl rahatsız edici derecede yüksek kalacak

ABD Gömü Bakanı Janet Yellen, Rusyanın Ukraynayı işgalinden meydana gelen etkilerin enflasyonu daha da kötüleştireceğini belirterek 2022 sonu için yeni bir enflasyon tahmini sunmayı reddetti.

Yellen dün CNBC televizyonuna verdiği röportajda, Rusya ve Ukraynada olup bitenlerle ilgili oldukca fazla belirsizlik bulunduğunu ve bunların enflasyonu artırdığını düşünüyorum dedi.

Amerikalılar Rusyaya yönelik sert yaptırımların sonuçlarıyla karşı karşıya kalırken Yellen, “İşgücü piyasası ve ileriye dönük gerçek faaliyetler için kuvvetli bir ekonomiye sahibiz. Enflasyon ele almamız ihtiyaç duyulan bir mesele sadece ABDde bir durgunluk beklemiyorum dedi.

TAHMİN YAPAMADI

Enflasyon tahmini açıklamayı reddeden Yellen, Senenin ikinci yarısında tam olarak ne olacağına dair bir tahminde bulunmak istemiyorum 12 aylık enflasyon rakamlarının rahatsız edici derecede yüksek kalmış olduğu bir yıl daha görmemiz olası diye konuştu.

Yellen ek olarak, Federal Rezervin iktisat için yumuşak bir iniş gerçekleştirebileceğine inandığını söylemiş oldu.

ENFLASYON YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

ABD’de tüketici enflasyonu şubatta da yükselişini sürdürdü. Ocakta yüzde 7,5 ile 40 senenin zirvesine ulaşan oran, şubatta yüzde 7,9’a terfi etti. Bu oran, Ocak 1982 sonrasındaki en yüksek enflasyon olarak dikkat çekti.

Benzin tutarları senelik yüzde 38 artışla dikkat çekerken, senelik besin enflasyonu yüzde 7,9 oldu. Genel enerji enflasyonu ise yıllıkta yüzde 25,6 olarak açıklandı.

FED 16 MART’TA KARAR VERECEK

ABD’de enflasyon artışı, küresel biriki para olan doların patronu ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararları açısından büyük ehemmiyet taşıyor.

Fed’in yükselen enflasyonu denetim altına almak için 16 Mart’taki görüşmede faiz artışına gitmesine kati gözüyle bakılıyor.

Ukrayna’da devam eden cenk ve yaptırımların küresel ekonomiyi sarsması ise, Fed’in mart sonrasında neler yapacağına ilişkin tahmin yapılmasını zorlaştırıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.