ABD: Çin ile bir çatışma veya yeni bir ‘Soğuk Savaş’ aramıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Çin’e yönelik politikası hakkında yapmış olduğu konuşmada, ABD’nin Çin ile bir çatışma yada yeni bir Soğuk Cenk aramadığını beyan etti.

ABD: Çin ile bir çatışma veya yeni bir ‘Soğuk Savaş’ aramıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin başkenti Washington DC’de bulunan George Washington Üniversitesi’nde Asya Cemiyet Politikası Enstitüsü (ASPI) tarafınca düzenlenen panelde, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Çin’e yönelik politikası hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu. Blinken, “Çin, hem internasyonal düzeni tekrardan şekillendirme niyetine hem de giderek artan bir halde bunu meydana getirecek ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik güce haiz tek ülkedir” ifadelerini kullanarak, “Pekin’in vizyonu bizi son 75 yılda dünyanın ilerlemesini elde eden evrensel değerlerden uzaklaştıracaktır” dedi.

ABD’nin politikasının değişmediğini ve Biden yönetiminin “Tek Çin” politikasına bağlı kaldığını aktaran Biden, yalnızca tek bir Çin hükümetinin bulunmuş olduğu sadece ABD’nin Tayvan ile resmi olmayan bir ilişki sürdürmesine müsaade eden diplomatik bir anlaşmaya bağlı kaldığını yineleyerek, “Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemiyoruz ve farklılıkların barışçıl yollarla çözülmesini bekliyoruz. Politikamız değişmedi. Değişen şey, Pekin’in Tayvan’ın dünyanın dört bir tarafındaki ülkelerle ilişkilerini kesmeye ve internasyonal örgütlere katılmasını engellemeye yönelik artan baskısıdır” dedi.

ABD, ÇİN İLE REKABETE DEVAM EDECEK

ABD’nin çıkarlarını ve gelecek vizyonunu korumak için çaba sarfetmek için Çin ile rekabet edeceğini aktaran Blinken, ABD’nin Çin’in dünyaya liderlik etmeye çalmış olduğu alanlara meydan okumak için eğitim, araştırma, ileri üretim ve altyapıya stratejik yatırımlar hayata geçirmeye devam edeceğini deklare etti.

ABD’nin Çin ile bir çatışma yada yeni bir Soğuk Cenk aramadığını vurgulayan Blinken, “Çatışma ya da yeni bir Soğuk Cenk aramıyoruz. Aksine, ikisinden de kaçınmaya kararlıyız” ifadelerini kullanarak, Çin’in büyük bir güç olarak rolünü engellemeye ya da Çin’in yada herhangi bir ülkenin ekonomisini büyütmesini ya da halkının çıkarlarını geliştirmesini engellemeye çalışmıyoruz” dedi.

“FARKLILIKLAR HÜKÜMETLER VE SİSTEMLER ARASINDA, HALKIMIZ ARASINDA DEĞİL”

Blinken, ”Çin Komünist Partisi ve Çin hükümetiyle derin farklılıklarımız var, sadece bu farklılıklar hükümetler ve sistemler içinde, halkımız içinde değil” ifadelerini kullanarak, “Başarılarına, tarihlerine, kültürlerine saygı duyuyoruz ve bizi birbirimize bağlayan aile ve dostluk bağlarına derinden kıymet veriyoruz. Hükümetlerimizin mühim mevzularda beraber çalışmasını içtenlikle diliyoruz” dedi.

BLINKEN’DAN ÇİN’E RUSYA ELEŞTİRİSİ

Blinken konuşmasında ek olarak, Çin’i Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını desteklediği için eleştirerek, bu durumun Hint-Pasifik bölgesi içinde tehlikeli bulunduğunu belirterek, “Rusya açıkça Ukrayna’yı işgal etmek için seferber olurken, Başkan Xi ve Başkan Putin ülkeleri arasındaki dostluğun ‘sınırsız’ bulunduğunu açıkladılar” dedi.

İran: Ukrayna'daki savaşın sorumlusu ABD ve NATO'dur İlginizi Çekebilir İran: Ukrayna’daki savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur ABD Dışişleri'nden Türkiye açıklaması: Suriye konusunda temasa geçtik İlginizi Çekebilir ABD Dışişleri’nden Türkiye açıklaması: Suriye mevzusunda temasa geçtik

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir