ABD Başkanı Biden’dan Putin’e enflasyon suçlaması

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Avrupa ve ABD’de tüketici tutarları artmayı sürdürüyor. ABD’de enflasyonun senelik yüzde 7,9 ile 1982den bu yana kaydedilen en büyük artışı göstermesinin peşinden ABD Başkanı Joe Biden yazılı izahat yapmış oldu.

Biden, açıklamasında, “Bugünkü enflasyon raporu, fiyat artışları sebebiyle ABD’lilerin bütçelerinin daraldığını ve ailelerin Putinin fiyat artışının etkilerini hissetmeye başladığını gösteriyor. Bu ay enflasyona en büyük katkı, piyasaların Putinin agresif eylemlerine tepki vermesiyle gaz ve enerji fiyatlarındaki artış oldu” ifadelerini kullanarak, ABD’de enflasyonun son 40 senenin en yüksek seviyesine çıkmasının sebebinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgali bulunduğunu savundu.

PUTİNE YÜKLEDİĞİMİZ MALİYETLER ÇOK DAHA YIKICI

Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların maliyetleri artırdığını ifade eden Biden, “Sadece ABD’liler şunu bilemeli ki Putine ve yandaşlarına yüklediğimiz maliyetler, bizim maliyetlerimizden fazlaca daha yıkıcı” dedi.

Tüketici fiyatlarını aşağı çekmek için elinden gelen yapacağını aktaran Biden, 60 milyon varillik stratejik petrol rezervinin özgür bırakıldığını hatırlatarak, “Yönetimim, ABD’de daha çok üretim yapabilmemiz, tedarik zincirlerimizi güçlendirebilmemiz ve malları daha düşük maliyetle piyasaya sürebilmemiz için yatırımlar için baskı yapıyor. Büyük şirketlerin tüketicilere adil fiyatlar sunduğundan güvenli olmak için rekabeti teşvik ediyorum” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.