AB tarihinde bir ilk! NATO’ya alternatif mi olacak?

Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Dışişleri Bakanları ve Müdafa Bakanları bir araya geldi. Görüşmede AB’nin müdafa ve güvenlik politikaları mevzusunda ortak politikalara yön verecek Stratejik Pusula’’ belgesi kabul edilerek, AB tarihinde ilk kez askeri kabiliyeti olan bir yapı kurulmasına yeşil ışık yakıldı.

Toplantının arkasından basın toplantısı düzenleyen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AB’nin 5 bin askerden oluşan ve lüzumlu durumlarda süratli ve etkin yanıt verme amacıyla kullanılabilecek askeri bir oluşum için karar aldığını belirtti. Borrell, AB gerektiğinde kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlayabilme kapasitesine haiz olmalıdır’’ ifadelerini kullanarak, söz mevzusu yapının yeni bir ordu olmadığını ve üye ülke orduları içinde verimli bir koordinasyon sağlamasının hedeflendiğini aktardı.

NATO’YA ALTERNATİF Mİ OLACAK?

AB’nin oluşturmayı öngördüğü askeri yapının bir AB ordusu olmadığını söyleyen Borrell, Bu yapı NATO’ya alternatif değil’’ ifadelerini kullandı. AB’nin mevcut müdafa ve güvenlik harcamalarının 200 milyon euro bulunduğunu ve bunun üye ülkelerin gayrisafi ulusal hasılaya (GSMH) nazaran yüzde 1,5’luk bir orana karşılık ettiğini belirten Borrell, “Aynı işi iki kez yapmadan NATO’nun askeri kapasitesine ek olacak yeni askeri harcamalar yapmamız gerekiyor. Bizim bu harcamalarımız Rusya’nın kapasitesinden 3-4 kat daha büyük’’ diye konuştu.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINA BİR TEPKİ OLARAK ORTAYA ÇIKMADI

AB’nin almış olduğu bu yeni askeri ortaklık kararının Ukrayna savaşına bir tepki olmadığını söyleyen Borrel, “Burada iki senelik bir çalışmanın sonucundan bahsediyoruz. Söz mevzusu karar Rusya-Ukrayna savaşına bir tepki olarak ortaya çıkmadı. AB olarak kendi güvenliğimizi sağlayabilmek için bu emek harcamayı yapıyorduk’’ dedi.

Yakın geçmişte hemen hemen harp yokken Avrupa güvenliğinin tehlikede olabileceği yönünde demeçler vererek mevzuya dair dikkat çekmeyi hedeflediğini söyleyen Borrell, “Bugün bu durum gerçek oldu. Avrupa’nın güvenliği tehdit ediliyor ve çekince altında. Öncesinden başladığımız bu çalışmanın bugün haklı olduğu görüldü’’ dedi.

TOPLANTIDA MALİ DE ELE ALINDI

AB Dışişleri ve Müdafa Bakanlarının ortak gündemle Mali’yi de görüştüğünü bildiren Borrell, Mali’ye bugüne dek askeri ve mali desteklerde bulunduk. Son gelişmelerden sonrasında mevcut Mali geçiş idaresinden AB misyonları için etkin güvence istedik. Mali makamlarından bu talebimize yanıt bekliyoruz. Gelecek cevaba nazaran AB’nin tavrı oluşacaktır. Biz Mali hükümetine yönelik desteği kestik sadece Mali halkını direkt desteklemeye devam edeceğiz’’ dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.