AB, Rus petrolü konusunda anlaştı

Belçika’nın başkenti Brüksel, Avrupa Birliğine (AB) üye 27 ülke liderinin bir araya geleceği Muhteşem Liderler Zirvesi başladı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in başkanlık edeceği 2 günlük zirve öncesi Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne engelleme uygulamasını da içeren 6’ncı yaptırım paketiyle ilgili izahat yapmış oldu.

Leyen, AB ülkelerinin, yıl sonuna kadar Rusyadan alınan petrol miktarının yüzde 90 azaltılması mevzusunda anlaştığını duyurdu.

YAPTIRIM VURGUSU

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB Muhteşem Liderler Zirvesi öncesi gazetecilere verdiği demeçte, Avrupa Komisyonunu Rus petrolüne ambargoyu ele alma şeklini eleştirerek, üye ülkeler için yasalar geliştiren Komisyonun üye ülkelerle ambargoyu gerektiği şeklinde görüşme etmediğini öne sürmüştü.

Macaristanın enerji güvenliğine ilişkin soruları yanıtlamadan, petrol yasağının aniden ortaya çıktığını aktaran Orban, “Enerji ciddi bir mevzu, çözüme ve peşinden yaptırımlara ihtiyacımız var” demişti.

GARANTİYE İHTİYACIMIZ VAR

Rus petrolüne yönelik engelleme çıkmazını kırmak için Avrupa Komisyonu, yasağın yalnızca tankerler tarafınca ABye getirilen Rus petrolü için geçerli olmasını ve alternatif arzlar sağlanana kadar Macaristan, Slovakya ve Çekyanın Rus petrollerini Rus Druzhba Boru Hattı üstünden bir süre daha almaya devam etmesi önerisine sıcak baktığını aktaran Orban, Rus petrolünü başka kaynaklardan alma hakkımız olduğuna dair bir garantiye ihtiyacımız var ifadelerini kullanmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir