81 şehirde konut krizi yaşanıyor

Türkiye genelinde yeni kiraya verilmiş konutlarda averaj kira bedeli 4 bin 582 liraya çıkarken, İstanbul’da averaj kira 6 bin 900’ü aştı. Yeni kiralık konut ilanlarında Muğla’da istenen averaj kira tutarı 9 bin lira olurken, Antalya’da talep edilen kira bedeli 8 bin 500 liraya ulaştı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin internette yer edinen emlak sitelerindeki kiralık ilanları üstünden yapmış olduğu değerlendirmede 81 ilin kiralık konut haritasını çıkarttı.

BARINMA KRİZİ KAPIDA

Araştırmaya nazaran mayıs ayında Türkiye genelinde yeni kiraya verilmiş konutlarda kira tutarları bundan önceki yıla nazaran yüzde 150 oranında artarken, konut kiralarında en oldukca artışın yaşandığı iller Muğla, Antalya, İstanbul, İzmir ve Aydın oldu. Tekin, kira fiyatlarındaki yükselişin halkı barınma kriziyle karşı karşıya bıraktığını belirterek,  “Bugün İstanbul’da averaj kira 7 bin liraya dayanmış durumda. Yıl sonunda yeni ilanların averajı 10 bin lirayı bulacak. Vatandaşların yüzde 85’i kira artışının bu şekilde devam etmesi halinde kira bedelini ödemekte zorlanacağını yada ödeyemeyeceğini söylüyor. Büyük bir konut krizi ile karşı karşıyayız. Fiyatların bu şekilde artmaya devam etmesi halinde büyük şehirlerde yaşayan, o şehirde çalışan insanların gelirleri kiraya bile yetmeyecek. İstanbul ve İzmir’de kiralar şimdiden asgari tutarı aştı, Ankara eşikte bekliyor” dedi.

İKİ MAAŞ YETMEZ OLDU

Tekin şunları söylemiş oldu: “Bu trendin devamı halinde iki çalışanlı bir aile iki maaşla bile bir evde oturamaz. Sonuçta binlerce insan evsiz kalabilir, yaşamış olduğu şehirde barınamaz hale gelebilir. Kriz sonbaharda yeni bir boyut kazanacak.

Ev sahibi ile kiracı karşı karşıya geliyor

Konut fiyatlarındaki artışın sebeplerinden birinin de AKP’nin negatif gerçek faiz politikası bulunduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Konutlar bir ana para gizleme enstrümanı haline dönüştü. Bugün ana para sahipleri konut biriktirerek paralarını enflasyona karşı güvence altına almaya çalışıyor. İkinci sebep yabancılara konut satışı karşılığı vatandaşlık” dedi. Gürsel Tekin, “Artan fiyatlar ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. Bu duruma acil müdahale edilmezse kış ayları gelmeden ağır bir toplumsal mesele yaşanacak” uyarısında bulunmuş oldu.

20 yılda riskli 7 milyon binayı yenileyemediler

Bir tek rant yarattılar

Kira artışlarının temel sebebinin sıhhatli, nitelikli, kaliteli konut arzı eksikliği bulunduğunu ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin şunları söylemiş oldu: 20 senedir AKP’nin inşaat ve konut politikası belli. Rant. Düşük gelir gruplarının arazilerini, yaşadıkları toprakları aldılar, belli şirketlere verdiler, devasa bir rant ürettiler, bu firmalar de üst gelir gruplarına rezidans tipi konut sundu. Sonrasında rantı paylaştılar, zenginleştiler. Türkiye’de ortalama 7 milyon bina riskli statüde. Bunu bile yenileyemediler. Oysa 20 yılda kullanılan kaynakla 7 milyon binayı yenileyip halkımıza sıhhatli, ucuz, nitelikli konut sunmak mümkündü.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir