8 Mart Haftası SES’in Kadın Mentorlük Yürüyüşü ile başladı

Toplumsal cinsiyet eşitliğini korumak için çaba sarfetmek, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmak ve bu sayede Türkiye’de ve dünyada eşitliğin, barışın başat olduğu bir dünya düzeni için dayanışmayı desteklemek suretiyle kurulan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin bayanların tecrübe ve bilgilerini paylaşmalarına imkân vermek için düzenlemiş olduğu Hanım Mentorluk Yürüyüşü bu yıl 6 Mart Pazar günü 12.00-14.00 saatleri içinde Maçka Sanat Parkı ve Ataşehir Mozaik Park’ta gerçekleşti.

Etkinliğe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, CHP 24. Dönem Milletvekili Sena Kaleli ve Prof. Dr. Büşra Ersanlı, Prof. Dr. Hülya Tanrıöver, Prof. Dr. Nazire Akbulut ve Kagider Başkanı Emine Erdem’in  de aralarında bulunmuş olduğu yüzlerce şahıs katıldı.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç etkinlikte yapmış olduğu konuşmada şunları söylemiş oldu:

*İki yıl süresince birbirimizden ayrı kaldık. Yan yana, omuz omuza, kol kola olmayı oldukça özledik. Yüzyıllardır cinsiyet eşitliği mücadelesi veren bayanların hala önünde gidecek o denli uzun bir yol var.  Bigün Türkiye’de ve Dünyada eşitlik olacaksa bu sadece bayanların direnişiyle ve dayanışmasıyla mümkün olacak.

*Hanım Mentorluk Yürüyüşü ile daha oldukça deneyimli bayanlar ile yolun başlangıcında olan bayanlar içinde dayanışmayı hedefliyoruz. Buradan Ukraynalı hanımefendilere da slm yollamak istiyoruz. Onlarla dayanışma içinde olduğumuzu söylemek istiyoruz.

*Tek yolun sulh bulunduğunu tekrardan, buradan tüm dünyaya söylemek isterim. Sulh müzakereyle, diplomasiyle, bayanların görüşme süreçlerine iştirakı ile mümkün olacak. Bugün hanım dayanışması ile İstanbul daha güzel bir kent olacak.

*Biz konuşup birbirimizden esin aldıkça Türkiye ve dünya daha güvenli bir yer olacak. Bu hafta sulh ve eşitlik taleplerimizi daha yüksek seslendireceğiz.

SES Hanım Mentorluk Yürüyüşü nedir?

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen SES Hanım Mentorluk Yürüyüşü, Merkezi Washington’da olan Vital Voices derneğinin, dünyanın 165 şehrinde uyguladığı Küresel Hanım Mentorluk Yürüyüşü’nün bir parçasıdır.

Yaşamın değişik kademelerinde, değişik deneyimlerde, değişik yetkinliklerde, değişik yaşlarda olan bayanların bir araya gelip eşleşerek, beraber yan yana yürüdükleri, birbirlerinin tecrübelerinden öğrendikleri, iki hanım içinde etkinlik süresince devam eden yada karşılıklı arzuya gore sonrasında da devam edecek olan mentor-menti ilişkisinin kurulduğu bir bayan dayanışması projesidir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.