400 yıllık zeytinlerin arasında “Zeytin alanlarında madenciliğe hayır” eylemi – Sözcü

Geçtiğimiz haftalarda çıkartılan yönetmelik ile zeytin arazilerinde maden arama izni verilmesine tepki gösteren Bodrum Sol Parti İlçe Örgütü 300-400 senelik zeytin ağaçlarının bulunmuş olduğu bölgede basın açıklaması ve fiil yapmış oldu.

400 yıllık zeytinlerin arasında “Zeytin alanlarında madenciliğe hayır” eylemi

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bodrum Sol Parti İlçe örgütü kızılağaç Köyü’nde taş ocakları ve maden sahalarının bulunmuş olduğu 300-400 senelik zeytin arazilerinde basın açıklaması ve fiil yapmış oldu. İlçe Başkanı Oben Konyalıoğlu ile beraber araziye gelen parti üyeleri “Zeytinliklerin Talanına Karşı Mücadeleye” yazılı pankart açtı, basın açıklaması yapmış oldu.

TEK ADAM REJİMİ DOĞAYI KATLETME PROJELERİNE DEVAM EDİYOR

Oben Konyalıoğlu yapmış olduğu açıklamada “Tek adam rejimi doğayı katletme projelerine devam ediyor. Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın maden yönetmeliğine eklediği madde ile zeytinlikleri madencilik faaliyetine açmasına izin vermeyeceğiz. Zeytinliklerde madencilik faaliyeti yürütülmesine ilişkin bu yönetmelik derhal yürürlükten kaldırılmalıdır.Zeytinlik alanlarının yağmalanmasının önünü açacak bu adım enerji krizinin önünü almak için yapılması ihtiyaç duyulan kamulaştırmanın gerçekleştirilmemesinin sonucudur” diye konuştu.

BU İKTİDAR TÜM KAVRAMLARIN İÇİNİ BOŞALTTI

Enerjide kamucu bir strateji benimsenemediğinden, kömüre ve fosile dayalı gelişme stratejine devam sonucu alındığını belirten Konyalıoğlu

“İklim Şurası’nda da fosil yakıtlara dayalı kararlar, tarımsal alanlarda yaşanacak büyük tahribatın habercisi olmuştur. Bu yüzden de zeytinlik alanların korunması, Türkiye’nin fosil yakıta dayalı enerji stratejisinden vazgeçişle yakından ilgilidir.

Bu iktidar tüm kavramların içini boşalttı. Kamu yararı bu iktidar için şirket yararı anlamına gelmektedir. Zeytinlikleri yok edecek maden işletmelerinde kamu yararının kırıntısı dahi yoktur!

Aksine, ekosistemde büyük tahribatlara sebep olup havamızı, suyumuzu, gıdamızı zehirleyen; geleceğimizi tehdit eden faaliyetlere izin verilmesi kamu yararı ilkesinin rafa kaldırılması anlamına gelmektedir.

Şirketlerden başka hiç kimseye faydası olmayacak böylesi kararların, zeytinle geçimini sağlayanlar yok sayılarak alınacağı ve kırdan geçinenlerin yaşamları üstündeki tutum hakkını gasp etmeye yarayacağı açıktır” ifadelerini kullandı.

YÖNETMELİK ACİLEN İPTAL EDİLMELİDİR

Konyalıoğlu, açıklamasının sonunda ise zeytinliklerin, ziraat alanlarının talanına ve işlev dışı kullanımına müsaade eden, verimli toprakları maden, enerji ve gezim yatırımlarına açan her türlü yönetmeliğin iptal edilmesi icap ettiğini belirterek

“Ziraat arazilerine planlanan maden, enerji, gezim şeklinde amaç dışı kullanıma yönelik her türlü yatırım derhal sonlandırılmalıdır. Zeytinliklerimizi, doğayı, yaşamı korumanın tek yolu doğa-yaşam katili bu iktidarı birleşik mücadelemizle alaşağı etmekten geçiyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir