3600 ek göstergeye bağlı ikramiye farkı

1 Mart 2022 tarihinde 65 yaştan re’sen emekli oldum. 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan 3600 ek gösterge ikramiyesinden yararlanır mıyım?
Muzaffer G.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 89. maddesine bakılırsa, yaş haddi sebebiyle emekliye sevk edilenlere, aylığa hak kazandıkları zamanı takip eden üç ay içinde emekli ikramiyesinin hesaplanmasına esas alınan katsayılarda meydana gelecek artış sebebiyle oluşacak ikramiye farkları ile ilk mali senenin birinci ayında katsayılar dışındaki öteki unsurlarda artış meydana gelirse, bu tarihte yürürlükte olan katsayılar uygulanmak suretiyle hesaplanacak ikramiye farkı ödenir. Aylığa hak kazanılan zamanı takip eden üç ay içinde katsayılarda artış yapılmadığı taktirde, müteakiben katsayılarda altı ay içinde yapılacak ilk artıştan doğan ikramiye farkları da ek olarak ödenir.

Bu bağlamda, 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan 3600 ek gösterge, yaş haddi sebebiyle emekliye sevk edildiğiniz 1 Mart 2022 tarihini takip eden ilk mali senenin birinci ayında, emekli ikramiyesi hesaplanmasında esas alınan katsayılar dışındaki bir unsurda artış olarak ortaya çıkıyor. Buna bakılırsa de, 2023 Ocak ayından itibaren geçerli olacak katsayılar ile 3600 ek gösterge esas alınarak hesaplanacak ikramiye farkı tarafınıza ödenecektir.

Bayram ikramiyesi yalnız bir aylık yada gelir için ödenir

1999 senesinde emekli olduktan sonrasında toplumsal güvenlik destek primine doğal olarak çalışırken geçirmiş olduğum iş kazası sonucu 2007 yılından beri devamlı iş göremezlik maaşı almaktayım. Bayram ikramiyesi de almam gerekir benzer biçimde bir yazı okudum, doğru mudur? Haydar Y.

Yasada, geçirmiş olduğu iş kazasından dolayı iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortasından devamlı iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan devamlı iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödenmesi öngörüldüğü doğru.

Sadece aynı yasal düzenlemede bir de “Birden fazla dosyadan gelir yada aylık alanlara en fazla ödemeye olanak veren bir dosya üstünden ödeme yapılır” hükmü içeriyor. Bu yargı gereği de hem kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı hem de vefat eden eşinden dul aylığı alanlara, en fazla ödemeye olanak veren kendi emekli aylığı dosyaları üstünden bayram ikramiyesi ödeniyor.

Siz de biri düzgüsel emekli aylığınız, diğeri devamlı iş göremezlik geliri olmak suretiyle iki ayrı dosyadan gelir ve aylık alıyorsunuz. Emekli aylığınıza ilişkin dosya yüzde 100, devamlı iş göremezliği gelirinize ilişkin dosya ise iş göremezlik dereceniz oranında ödeme imkanı veriyor. Emekli aylığı dosyanız daha çok ödemeye olanak verdiğinden, bayram ikramiyeniz emeklilik dosyanız üstünden tam olarak ödeniyor. Ek olarak devamlı iş göremezlik geliri dosyanız üstünden bayram ikramiyesi alma hakkınız bulunmuyor.

Annemin emeklilik ihtimali var mı?

Annem 1955 doğumlu. 1998 senesinde sigorta girişi yapılmış. 2 yıl primi var. Sigortalı iken çocuk olmamış. 3600 gün şartı ile emekli olabilir mi? Ek olarak 3600 gün için borçlanabilir mi yoksa ne kadarını prim olarak ödememiz gerekiyor? Fatih P.

Anneniz 3600 prim gününü tamamladığında 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilir. Tamamlanmamış prim günü için borçlanma yapması imkansız. Sadece 3600 prim gününün son 2520 günlük kısmının minimum 1261 günü 4/a (SSK) kapsamında olmak koşuluyla isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödeyebilir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.