3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? 3600 ek gösterge Komisyonu toplantısı ne zaman?

Senelerdir seçim vaadi olarak memurların önüne sunulan 3600 ek gösterge düzenlemesinde ikinci komisyon toplantısı bugün gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz haftalarda “3600 ek gösterge ne süre çıkacak?” sorusunu yanıtlayan Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, “3600 ek göstergeyi Mayıs’ta meclise intikal ettireceğiz” açıklamasında bulunmuş oldu.

3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? 3600 ek gösterge Komisyonu toplantısı ne zaman?

3600 ek gösterge vaadi ilk olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tarafınca gene tehlikeli sonuç bir seçim öncesinde ortaya atılmıştı. Verilen ilk sözün üstünden 4 yıla yakın süre geçmişti ki; önceki haftalarda Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, uzun bir süredir tozlu raflarda bekleyen ek gösterge sorununu gündeme getirdi.

3600 GÖSTERGE NE ZAMAN VERİLECEK?

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, geçtiğimiz günlerde gazetecilerin sorularını cevapladı. 3600 Ek Göstergeye ilişkin açıklamada bulunan Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, “Öteki bakanlıklarla ilgili çalışmalarımızı başlattık, bitireceğiz. Mayıs’ta Mecliste. Taraflarla, kurumlar arası görüşme ve teknik emek harcama yapılıyor. Şubat’ta falan mevzuyla ilgili bir izahat yapılabilir. 3600’ü Mayıs’ta meclise intikal ettireceğiz” diye konuştu.

3600 ek gösterge görüşmeleri Emek verme Bakanlığı ile Işyar-Sen içinde kurulan komisyon toplantılarıyla başladı. Görüşmede konuşan Işyar-Sen Başkanı Ali Yalçın, “Toplu sözleşme sonucu gereği 2022 yılı içinde tamamlanması ihtiyaç duyulan 3600 ek gösterge mevzusunun senenin ilk yarısında tamamlanması için karşılık teyit sağladık” açıklamasını yapmış oldu.

3600 mevzusunun yalnız memurlar açısından değil ‘siyasal’ açıdan da son aşama mühim olduğuna işaret eden Başkan Ali Yalçın, 3600 ek göstergenin yalnız belirli meslek grupları üstünden değil daha geniş bir çerçeveden topyekün ele alınmasına gereksinim bulunduğunu söylemiş oldu.

3600 EK GÖSTERGE TOPLANTISI NE ZAMAN?

3600 ek gösterge düzenlemesi için ikinci toplantı 16 Mart Çarşamba günü yapılacak.

Hükümet ve Işyar-Sen içinde meydana gelen 3600 ek gösterge sorununa ilişkin değerlendirme ilk toplantısı öncesinde konuşan Alim, komisyon toplantılarının ne kadar süreceğine ilişkin bir tahminde bulunmazken adil bir çözüm için çalıştıklarını dile getirdi.

Alim şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Kamu personel sisteminde oldukca eskiden gelen çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Değişik düzenlemelerle sistem içinden çıkılmaz hâle gelmiştir. Hakkaniyet duygusu zedelenmiştir.

Bugün bu meselenin ele alınması oldukca daha önemli hâle gelmiştir. Bugün pandemi krizi ile karşı karşıyayız. Bunun sıhhat boyutu var, bir de toplumsal ve ekonomik hayata yansıyan sorunları var. Salgın tüm dünyada küresel bir ekonomik dalgalanmaya yol açmıştır. Tüm ülkeler salgın şartlarından negatif etkilenmektedir. Bu krizin Türkiye’ye de yansımaları olmuştur.

Bu şartlarda biz Türkiye’nin ekonomik sorunlarının aşılmasında mühim adımlar atıyoruz. Yeni iktisat politikası Türkiye’nin mühim bir imkanı haline geldi.

‘İLAVELER YAPACAĞIZ’

Yaptığımız toplu sözleşmeler bu mevzuda oldukca mühim adımlardı. Fakat enflasyonist ortam o toplu sözleşmelerde ciddi aşınmalara yol açtı. Ona karşı başka tedbirleri devreye soktuk. Enflasyon farkını yalnız toplu sözleşmede mevzu edilmiş olduğu şekilde ele almadık. Hem de toplumsal denge desteği verdik.

Elbet zor bir dönemden geçiyoruz. Bunların kafi olduğu söylemek mümkün değil. Fakat bunlara ilaveler yapacağız. Temmuz’da da benzer bir durumla karşı karşıya kaldığımız süre lüzumlu düzenlemeleri yapacağız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.