31 gündür vaka görülmedi, ülkede Covid-19 bitti

İlk vakası 17 Kasım 2019 tarihinde duyurulan ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgınının, Güneydoğu Asya ülkesi Kamboçya’da bittiği açıklandı. Kamboçya Sıhhat Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, 31 gündür ülkede Covid-19 vakası görülmediği ve son hastanın iyileştiği belirtilerek, ülkede corona virüsü salgınının bittiği duyuruldu.

Sıhhat Bakanlığı, ülkenin Covid-19 salgınını denetim etmedeki başarısının nedenini corona virüsü aşılarının etkisine bağladı. Ek olarak bakanlık tarafınca meydana getirilen açıklamada, “Başbakan Hun Sen, ülkedeki Kamboçyalılara ve yabancılara parasız Covid-19 aşıları sağlamak için doğru ve zamanında bir karar verdi. Aşılar, Covid-19a karşı koruma sağlamak ve ölümleri azaltmak için en kuvvetli araçtır” denildi.

KAMBOÇYADA 136 BİN 262 VAKA AÇIKLANMIŞTI

Kamboçya’da, Covid-19’un ortaya çıkmış olduğu günden bu yana 136 bin 262 olay açıklanmış ve 3 bin 56 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu duyurulmuştu. Sıhhat Bakanlığı, ülkedeki 16 milyonluk nüfusunun yüzde 94üne 1 doz, yüzde 89’una ise 2 doz Covid-19 aşısı uygulandığını bildirdi. Ülkedeki nüfusun yüzde 58’i 3’üncü doz, yüzde 16’sı ise 4’üncü doz Covid-19 aşısını oldu.

Kamboçya, yüksek Covid-19 aşı oranları sebebiyle geçtiğimiz senenin Kasım ayında sosyoekonomik faaliyetlerine tekrardan başlamış ve ülke sınırlarını Covid-19 karantinası uygulanmaksızın tam aşılı turistlerin girişine açmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.