30 binden fazla düzensiz göçmen sınır dışı edildi

Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Fiil Planı çerçevesinde yakalanan düzensiz göçmenler charter seferleriyle ülkelerine gönderiliyor. Ülke genelinde değişik tarihlerde yakalanan ve İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezlerinde geçici süreyle barındırılan düzensiz göçmenlerin ülkelerine gönderilmeleri için emekler sürüyor.

Edirne Geri Gönderme Merkezinde işlemleri tamamlanan 136 göçmen de, Afganistana gönderilmek suretiyle jandarma eşliğinde otobüslerle İstanbul Havalimanı’na götürüldü. Göçmenler İstanbul Havalimanından kalkan charter uçağıyla Kabil’e gönderilecek. Bu gece de İstanbul ve Edirne Valiliğince işlemleri devam eden 272 Afganistan vatandaşının iki charter seferi ile ülkesine gönderileceği öğrenildi.

18 BİNDEN FAZLA GÖÇMEN GÖZETİMDE

Göç İdaresi Başkanlığından alınan bilgiye bakılırsa, Geri Gönderme Merkezlerinde bugün itibarıyla 86 değişik uyruktan 18 bin 730 yabancı nezaret altında bulunuyor. Bu yabancılardan 11 bini Afganistan, 2 bin 902’si Pakistan, bin 687’si Suriye, 3 bin 141i öteki uyruklardan oluşuyor. Kamu düzenini bozan her Suriyelinin gözetime alındığı da verilere yansıyor.
27 Ocak tarihinde Afganistan’a uçuşların açılmasından itibaren 9 bin 730’u 53 charter seferiyle ve 6 bin 200ü tarifeli olmak suretiyle toplam 15 bin 930 Afganistan uyruklu yabancı ülkesine geri gönderildi.

Yılbaşından bu yana 354’ü iki charter seferiyle ve 4 bin 765’i tarifeli uçuşlarla olmak suretiyle toplam 5 bin 119 Pakistan uyruklu yabancının ülkesine dönüşü sağlandı. 9 bin 981’i ise öteki uyruklardan olmak suretiyle bu senenin başından itibaren ülkesine gönderilen düzensiz göçmen sayısı 3 bin 30a ulaştı. Sınır dışı işlemlerinde geçen senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 76 artış sağlandı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir