25 bıçak darbesiyle 5’inci kattan düşerek öldü! Sanıklar müebbetle yargılanıyor – Sözcü

Antalya’da bir apartman çatısından atlayarak intihar etmiş olduğu iddia edilen Suat Sırımın vücudunda 25 bıçak izi tespit edilince tutuklanan peşinden rapor doğrultusunda özgür bırakılan eşi T.S ile kayınbiraderi A.T ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’ istemiyle yargılanmaya başlanarak, hakim karşısına çıktı. Mahkeme, T.S. ve A.T. hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve adli denetim sonucu vererek duruşmayı eksiklerin giderilmesi için erteledi.

25 bıçak darbesiyle 5’inci kattan düşerek öldü! Sanıklar müebbetle yargılanıyor

Vaka, geçen yıl 17 Kasımda Muratpaşa ilçesi, Deniz Mahallesi 129 sokakta meydana geldi. Bir kişinin, 5 kattan oluşan apartmanın çatısından atlayarak intihar etmiş olduğu suç duyurusu üstüne adrese polis ve sıhhat ekipleri yapmış olduğu kontrolde, güvenlik görevlisi Suat Sırım’ın yaşamını kaybetmiş olduğu tespit etti. Kayıtlara ‘yüksekten atlamak suretiyle intihar’ olarak geçen olayın peşinden Sırım’ın cansız bedeni, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Meydana getirilen ilk muayenesinde, Sırım’ın vücudunda boyun sol yanda 6, göğüs sol yanda 19 olmak suretiyle 25 kesici alet yarası bulunmuş olduğu belirlendi. Vaka yeri araştırma ekiplerinin yapmış olduğu araştırmada, Suat Sırım’ın atlamış olduğu çatıda kanlı ekmek bıçağı, cebinde de ‘Bana bir şey olursa hoşçakalın’ yazılı not bulunmuş oldu. Vaka esnasında Suat Sırım’ın yanında bulunmuş olduğu belirtilen eşi T.S. ile kayınbiraderi A.T. gözaltına alındı.

Emniyetteki sorgularının peşinden adliyeye sevk edilen iki kardeş, ‘kasten öldürme’ suçlamasıyla tutuklandı. İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun, ‘kişinin vücudunda tespit edilen kesici delici alet yaralarının tamamının kendisi tarafınca oluşturulmasının mümkün olduğu ve sonrasında yüksekten atlayarak intihar etmiş bulunduğunun kabulü gerektiği’ yönündeki raporun peşinden T.S. ile A.T. hakkında takipsizlik sonucu verilerek, özgür bırakıldı.

YENİ RAPOR TALEP EDİLDİ

Şüphelilerin özgür bırakılmasına Suat Sırım’ın anası, kız kardeşi ve avukatları itiraz etti. Dosya, yeni bir rapor alınması için İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’na gönderildi. Savcılık, bıçak darbelerinin olduğu bölgelerin, meydana getirmiş olduğu yaralamanın niteliği itibarıyla maktul tarafınca kendi kendine yapılabilir özellikte olup olmadığının saptanmasını istedi. Öte taraftan savcılık, bıçak darbesinden sonrasında maktulün yanına gelen kayınbiraderi ile bir süre hitabı ve peşinden eşinin gelmesi üstüne ansızın hareketlenerek kendisini aşağıya atması yönündeki iddianın da irdelenmesi istendi.

KURUL KARARSIZ KALDI

İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan gelen raporda, maktulün el parmaklarında müdafa kesilerinin tanımlandığı, bu kesilerin kendisi tarafınca yada başkası tarafınca oluşturulmuş olabileceği belirtilerek, “Kişinin vücudunda tespit edilen kesici, delici alet yaralanmalarının tamamının kendisi tarafınca oluşturulmuş olabileceği ve sonrasında vaka yerinden yüksekten atlamasının mümkün olduğu, sadece kişinin vücudunda tespit edilen kesici delici alet yaralarının bir başkası ya da başkaları tarafınca da oluşturulmuş olabileceği ve gene iddia edilmiş olduğu suretiyle sonrasında yüksekten atılmış olabileceği, yüksekten düşme vakasının şahıs canlıyken meydana gelmiş olduğu, mevcut verilerle olayın oluş şeklinin tıbben kati olarak değerlendirilemediği ve sorulan öteki hususlar hakkında tıbben değerlendirme yapılamadığı, olayın adli soruşturma ile aydınlatılmasının uygun olacağı oy birliği ile mütalaa olunur” denildi.

CORONA VİRÜS, PSİKOLOJİSİNİ BOZDU

Yeni raporun peşinden Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame hazırlandı. İddianamede maktul Suat Sırım’ın eşi T.S. ile kayınbiraderi A.T.’nin, ‘kasten öldürme’ suçundan yargılanmaları istendi. Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada tutuksuz yargılanan T.S., ağabeyi A.T. ile Suat Sırım’ın anası, kız kardeşleri, müşteki ve taraf avukatları hazır bulunmuş oldu. ‘Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’ istemiyle yargılanan sanıklardan T.S. vaka günü, eşiyle koronavirüse yakalandıkları için izolasyonda olduklarını söyledi. Karantina sebebiyle eşinin psikolojisinin bozuk bulunduğunu, o gece 04.00 sıralarında da ‘Aklında intihar düşüncesinin bulunduğunu’ söylediğini iddia eden T.S., Suat Sırım’ın otomobilden bir şey alacağı için evden çıktığını söylemiş oldu. Eşi gittikten sonrasında otomobil anahtarını ayakkabılık üstünde görmesi üstüne ağabeyi A.T’yi arayarak durumu anlattığını aktardı.

Ağabeyi A.T.’nin eşini çatıda bulduğunu söyleyen T.S., “Oraya çıktığımda Suat ayaktaydı, ağabeyim de günısılarının olduğu yerde sağ tarafta duruyordu. Suat benim geldiğimi görünce cinnet getirdi, manevra yaptıktan sonrasında balıklama çatıdan atladı. Çatıya çıktığımda Suat’ın üstünde kan izi yada elinde bıçak görmedim” ifadesini kullandı.

‘DENİZE ATLAR GİBİ ATLADI’

Sırım’ın kayınbiraderi A.T. ise savunmasında şunları söylemiş oldu:

Suat çatıda duruyordu. Covid olduğundan de 2-3 metreden fazla yaklaşmadım. Suat hayırdır dedim. ‘Benim nefesim boğazım sıkılmış şeklinde oluyor, yaşamak istemiyorum’ dedi. Eşi çatıya erişince, ‘Gidin başımdan, ben yaşamak istemiyorum’ dedi, atlamış olduğu yere doğru koştu, durur şeklinde oldu, yeniden atlamış olduğu yere doğru duvarın üstünden uçaraktan denize atlar şeklinde atladı. Kendimize gelemedik. Apar topar aşağı indim. Bu süre zarfında Suat’ın üstünde bir yara yada elinde bıçak görmedik. Ambulansı aradık.”

‘KUSURSUZ CİNAYET YOKTUR’

Sanık savunmaların peşinden Suat Sırım’ın kardeşi Yasemin Sırım ise kardeşinin intihar edecek bir şahıs olmadığını iddia ederek, “Ailecek plan yapmış olup abimi vahşice katlettiler. Lütfen bu dosyayı irdeleyin, buradan aslına bakarsanız katliam çıkacak. Kusursuz katliam yoktur. Bunlar yaptıklarının cezasını çeksinler. Hakkaniyet yerini bulsun. 25 bıçak darbesi almış bir insanla söyleşi edebilir mi? Bir insan bu şekilde şuurunu kaybedip, oradan oraya koşturup balıklama atlayamaz” dedi.

Öteki kardeş Yüksel Sırım da cinnet geçiren bir insanoğlunun derhal atlayacağını, kendisine o denli yarayı vurup, söyleşi edip sonrasında gidip balıklama atlamasının asla olmayacak bir şey bulunduğunu söylemiş oldu. Şahit olarak dinlenen H.Y. ise iki kişinin Suat Sırım’ı kolundan tutup attığı şeklindeki ilk ifadesini baskı altında verdiğini, vakası aslen görmediğini söylemiş oldu.

Mahkeme heyeti, maktulün el yazısı örnekleri, telefon kayıtları incelenmesi ve dinlenmeyen tanıkların hazır edilmesi için tutuksuz yargılanan sanıklar T.S. ve A.T. hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve adli denetim sonucu vererek duruşmayı 25 Mayıs’a erteledi. (DHA)

25 bıçak darbesi alıp 5'inci kattan düşen kişi için Adli Tıp 'intihar' dedi İlginizi Çekebilir 25 bıçak darbesi alıp 5’inci kattan düşen şahıs için Adli Tıp ‘intihar’ dedi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.