2022’de büyümede yavaşlama bekleniyor

Faiz indirimlerinin yarattığı kur krizi ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı etkisiyle yükselen enflasyona karşın kuvvetli ihracat desteğiyle ekonominin ilk çeyrekte yüzde 7.1 büyümesi, 2022’de ise büyümenin yavaşlayarak yüzde 3 seviyesinde olması planlanıyor. TÜİK, ilk çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH)  verilerini yarın açıklanacak. Reuters’ın 18 kurumla yapmış olduğu ankete gore 2022 yılı ilk çeyrek gelişme TRGDPQ=ECI beklentileri yüzde 1.8 ile yüzde 8 bandında yer ediniyor. TCMB ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gelişme, istihdam, yatırım, ihracat ve düşük faizi önceliklendiren yeni iktisat politikası çerçevesinde eylülde başlamış olacak şekilde siyaset faizini 500 baz puan indirerek yüzde 14 seviyesine çekmişti.

BEKLENTİLER GERİLİYOR

Geçen yıl pandemi kaynaklı baz tesirinin de getirmiş olduğu avantaj ve pandemi önlemlerinin büyük oranda kaldırılmasıyla gelişme hız kazansa da yılsonundaki kur krizi ve sonrasında 2022 yılı için gelişme beklentileri düşürülmeye başlandı. Bu süreçte enflasyon da 20 senenin zirvesi olan yüzde 70’e ulaştı. Türkiye ekonomisi pandemi kısıtlarının azaldığı 2021 yılının son çeyreğinde bundan önceki yıl aynı dönemine gore yüzde 9.1, senenin tamamında yüzde 11 büyüdü.

Bütçe daha çok kullanılıyor

Hükümet benimsediği yeni ekonomik modelde cari fazla hedeflediğini belirtirken, süreç enflasyonda belirgin yükselişleri bununla beraber getirdi. Enflasyonda oluşan yükselişin hane halkına tesirinin azaltılması için ise bütçe her geçen gün daha fazlaca kullanılıyor. Bilhassa Rusya işgali ile beraber artan enerji faturası hem bütçeye, hem cari dengeye hem de TCMB rezervlerine tarihte eşi görülmemiş etkide bulunuyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir