2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu: Avrupa’da havası en kirli kent Iğdır

Dünya genelinde 117 ülke ve 6 bin 475 şehrin hava kirliliği değerlerinin çözümleme edilmiş olduğu 2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu kamuoyuna açıklandı.

BBC Türkçenin haberine gore raporda Türkiye, hava kirliliği sıralamasında 46ıncı sıradaki yerini korudu. Türkiyeyi Avrupa bölgesinde inceleyen rapora gore, Avrupanın havası en kirli kenti Iğdır oldu.

İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IQAir tarafınca senelik piyasaya çıkan rapor, metreküp başına düşen ince parçacıklı madde (PM2.5) yoğunluğu ölçümlerini esas alıyor. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafınca geçen yıl güncellenen hava kirliliği eşik değerlerini kullanan rapora gore dünya genelinde şehirlerin yüzde 97sinde bu eşik değerler aşılmış durumda. Doğrusu DSÖ standartlarına gore incelenen 6 bin 475 şehirden yalnızca 222si 2021de temiz hava soludu.

TÜRKİYE, AVRUPADA HAVASI EN KİRLİ 7NCİ ÜLKE

WHO standartlarına gore bir bölgede temiz hava solunabilmesi için PM2.5 değerinin en fazla 5 μg/m olması gerekiyor. Buna gore Türkiyede hava kirliliği 2021de yıl süresince DSÖ kılavuz değerlerinin 3 ila 5 katı üzerindeydi. Türkiyede PM2.5 yoğunluğu 2021 senesinde averaj 20 μg/m olarak ölçüldü. 2020 için bu oran 18,7ydi. Türkiye, bu oranla Avrupa bölgesindeki 42 ülke içinde havası en kirli 7inci ülke oldu.

Raporda 2021de İspanyadan Türkiyeye Avrupa genelinde görülen yoğun yangınların hava kirliliğinde artışa katkıda bulunmuş olduğu belirtiliyor. PM2.5 yoğunluğuna gore havası en kirli başkentleri sıralayan raporda Ankara, PM 17,2 yoğunluğuyla 54üncü sırada yer ediniyor.

Avrupanın havası en kirli kentleri sıralamasında Iğdır 66 μg/m yoğunluğuyla ilk sırada. 1.588 kent içinde ilk sıradaki Iğdırı 49.8 μg/m yoğunluğuyla Rusyanın Krasnoyarsk kenti ve 47.2 μg/m yoğunluğuyla Sırbistanın Yeni Pazar şehri izliyor. Dördüncü sırada 46 μg/m yoğunluğuyla Bosna Hersekin Foča kenti var ve onu 44.4 μg/m yoğunluğuyla Düzce takip ediyor.

Türkiyenin havası en kirli kentleri sıralamasındaysa Iğdırı Düzce ve Erzurum izliyor. 2020de ilk sırada yer edinen Çorum ise Bursanın derhal önünde havası en kirli 9uncu şehir.

EN BÜYÜK ÇEVRESEL SAĞLIK TEHDİDİ

Senelik 7 milyona yakın ölümle ilişkilendirilen hava kirliliği günümüzün en büyük çevresel sıhhat tehdidi olarak görülüyor. Saç telinin çapının 30da biri kadar büyüklükteki PM2.5 parçacıkları bazı solunum yolu hastalıkları ve akciğer kanseriyle ilişkilendiriliyor. Hava kirliliğinin günlük maliyetinin 8 milyar dolarla küresel gayrisafi ulusal hasılanın yüzde 3 ila 4üne karşılık geldiği tahmin ediliyor.

Rapora gore hava kirliliği nüfusun en kırılgan kesimlerini daha çok etkiliyor. 2021de 5 yaşın altındaki ortalama 40 bin çocuk ölümü direkt PM2.5 kirliliğiyle ilişkilendirildi.

Eylül 2021de WHO, küresel sıhhat tesirleri sebebiyle, hava kirliliği kılavuz değerlerini 2006 yılından bu yana ilk kez güncelledi. Buna gore tavsiye edilen PM2.5 kıymeti 10 μg/mdan 5 μg/ma indirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.