19 Mayıs öncesi çarpıcı rapor: Gençler ya işsiz ya da asgari ücretli!

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2022 1. Çeyrek Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) ile 2021 senelik verilerini kullanarak 19 Mayıs Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na hususi Türkiye’de genç işsizliği ve genç emeği üstüne bir rapor yayınladı.

TÜİK’in 16 Mayıs 2022’de yayımladığı 1. çeyrek verilerine gore Türkiye’de her iki genç hanımdan biri işi olmayan. İş aramaktan vazgeçen, iş bulmaktan ümidini kesen ve işgücü dışına çıkan gençlerin sayısı ise artmaya devam etti.

TÜİK 2021 senelik verilerine gore gençlerde dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 21,1, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 41 olarak belirlenmişti. Geniş tanımlı genç işsizliği dar tanımlı genç işsizliğinden 20 puan fazla oldu.

Ek olarak Türkiye’de dar tanımlı işsizlik oranı da artma eğilimini sürdürdü. 2005 senesinde yüzde 17,2 olan genç işsizliği oranı 2015 senesinde yüzde 19,1’e ve 2020 senesinde ise yüzde 21,1e terfi etti.

TÜRKİYE GENÇ İŞSİZLİĞİNDE DÜNYADA ÜST SIRALARDA

Bununla beraber Türkiye, genç işsizliği oranlarında dünyada da ön sıralarda yer aldı. Genç işsizliğinin AB, OECD ve G27 ülke averajlarından yüksek olduğu görüldü. Mart 2022 verilerine gore genç işsizliği G7 ülkeleri averajında yüzde 9,1, OECD averajında yüzde 11,1, AB-27 ülkeleri averajında yüzde 14 olurken Türkiye yüzde 21,1 genç işsizliği ile dünyada üst sıralarda yer aldı.

DİSK-AR verilerine gore, Türkiye’de yükseköğrenim mezunu gençler asgari ücretli olduğu açıklandı. Gençlerin birçoğu iş bulamazken yükseköğrenim mezunu gençlerin giriş ücretleri ise asgari ücret civarında kaldı.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI ASGARİ ÜCRETLE İŞE BAŞLIYOR

Öte taraftan, Türkiyede Tıp fakültesi mezunları haricinde bir fakülteden mezun olan gençlerin oldukça büyük bir kısmı asgari ücret civarında bir ücretle çalışıyor.

Mühendislik fakültesinden mezun gençlerden ücretlerinin asgari tutara yakın bir ücretle işe başlayanların oranı yüzde 40-50 dolaylarında oldu. Toplumsal bilimler, tutumsal ve yönetimsel bilimler mezunlarında bu oran yüzde 60’larda seyrediyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.