18 parti ve STK’dan ortak açıklama

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 18 parti ve STK bugün Bodrum 1 Mayıs bileşenleri adı altında Belediye Meydanı’nda 1 Mayıs Mitingi’ne çağrıda bulunmuş oldu.

Basın açıklamasından ilkin Muharebeye Değil Eğitime Bütçe, Muharebeye Değil Sağlığa Bütçe çarpıcı sözleri atan grubun adına ondan sonra eğitim Sen temsilcisi öğretmen Yüksel Okyay basın açıklamasını okudu.

YOKSULLUK VE ADALETSİZLİĞİN YARATTIĞI BUNALIM BÜYÜYOR

Okyay açıklamasında pandemiyle, her gün meydana getirilen zamların yarattığı pahalılıkla, eriyen ücretlerimizle, işsizlikle, güvencesizlikle yurttaşların bu günü ve geleceği, hakkı, hukuku, umutlarının çiğnendiğini belirterek şu ifadeler kullanıldı;

*Yoksulluk ve adaletsizliğini büyüttüğü bunalım yaygınlaşıyor. 1 Mayıs’a sayılı günler kala ülkenin dört bir yanında işçiler, emekçiler, hakları ve gelecekleri için direnmeye devam ediyor. İşçiler dayatılan sefalet ücretlerine, düşük zamlara, tadı işten atmalara ve sendikal örgütlenmeye yönelen saldırılara karşı direnişle yanıt veriyorlar.

*Ucuz emek, yağmalanan tabiat, talan edilen şehir haberleriyle dolu; toplumun işini, aşını, geçimini ve sağlığını korumakta her geçen gün daha çok zorlandığı zor günlerden geçiyoruz. Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, artan borçlarla, salgınla savaşım ederken ülkemizin tüm kaynakları bir avuç ayrıcalıklı zümre ve patronlar için seferber ediliyor.

ZORBALIKLARLA KARŞI KARŞIYA KALIYOR

Okyay geçinmeye, haksızlıklara yönelik talepler, feryatlar baskı, sertlik, sıkıdüzen ve zor ile bastırılmak istendiğini belirterek şunları söylemiş oldu;

*Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen hepimiz, işçiler, emekçiler,  kamu emekçileri, mühendisler, mimarlar, hekimler, avukatlar, aydınlar, akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar, öğrenciler, Kürtler, Aleviler, LGBTİQ+ bireyler, gençler, çiftçiler, emekliler ve bayanlar düzenin hukuk dışı zorbalıkları ile karşı karşıya kalıyor. Vatanımızda ekonomik, toplumsal ve siyasal olarak  ne kadar olumsuzluklar yaşanıyorsa, tabiat ve ekoloji mevzusunda da benzer olumsuzluklar yaşanıyor.

*Kıyılarımız, koylarımız, denizlerimiz, ormanlarımız, meralarımız, ziraat topraklarımız, zeytinlik alanlarımız,  yeraltı yerüstü sularımız, zamanı ve kültürel değerlerimiz , endemik bitkiler , kısacası canlı ve cansız üyeleri ile tüm ekosistemler daha fazlaca kar hırsıyla yok ediliyor. Bu seviye bu şekilde gitmez. Bu halkın mutfaktaki yangına yoksulluğa işsizliğe borçluluğa ve güvencesizliğe mahkûm eden bu akıldışı seviye ülkenin sırtında bir yüktür.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.