18 özel sağlık kuruluşuna 58 milyon lira para cezası

Rekabet Kurumu tarafınca bazı hususi hastanelerin özgür hekimlerden talep ettikleri ameliyathane hizmet ücretlerini beraber belirlemek ve meydana getirilen centilmenlik anlaşması ile hastaneler içinde personel transferini engellemek şeklinde davranışlara yönelik soruşturma başlatılmıştı. Bugün ise Kurumun resmi web sitesinde soruşturmanın sonuçlandığı duyuruldu.

Karara nazaran, Samsun ve Bursa’da etkinlik gösteren bazı hususi sıhhat müesseselerinin, özgür hekimlere yönelik ameliyathane kullandırma hizmetlerinde danışıklı fiyat tespit ettiğine, bypass, stent ve anjiyo şeklinde bazı operasyonlara ve rapor onaylarına yönelik hizmetlerde fiyat tespitinde bulunduğuna, birbirlerinden doktor aktarma etmemeye yönelik centilmenlik anlaşması gerçekleştirdiğine, çalışanların maaş zam oranlarının asgari ve azami oranını belirleyerek iş gücü piyasalarındaki rekabeti kısıtladığına kanaat getirildi.

Bu kapsamda, söz mevzusu eylemlerin 4054 sayılı Kanunun 4. maddesinde yer edinen, Belirli bir mal yada hizmet piyasasında direkt yada dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da engelleme amacını taşıyan yada bu etkiyi doğuran ya da doğurabilecek özellikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve girişim birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır kararını ihlal etmiş olduğu sonuçlandı. Bundan dolayı Kurul tarafınca, ihlal gerçekleştirdiği tespit edilen teşebbüslere toplam 57 milyon 958 bin 835 lira yönetimsel para cezası verilmesine karar verildi. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir