14 Nisan’dan beri hata varmış! Bakan Koca’dan vakalarla ilgili açıklama

CHP Covid-19 Danışma Kurulu, Sıhhat Bakanlığı’nın 29 Nisanda bin 924 yeni olay ve 8 bin 302 iyileşen olay bildirmesinin arkasından gelinen noktada, dünya üstünde etken olay sayısı eksi olan ilk ve tek ülke olunduğunu; bunun bilimsel olarak mümkün olmadığını ve bakanlıktan acilen bir izahat beklendiğini bildirmişti.

14 NİSANDAN BERİ YAŞANAN SENKRONİZASYON HATASI

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da bu durumla ilgili toplumsal medya hesabından izahat yapmış oldu.

Bakan Koca, Covid-19 verilerinin tutulduğu sistemler içinde, 14 Nisandan beri yaşanmış olan senkronizasyon hatası, AKTİF VAKA SAYISININ matematiksel olarak mümkün olmayacak şekilde eksiye düşmesi sonucu fark edilmiştir dedi

Problemin çözüldüğünü ifade eden Bakan Koca, toplam etken olay sayısının 17 bin 259 bulunduğunu söylemiş oldu.

AKTİF VAKA SAYISI DÜŞÜYOR

Bakan koca, ek olarak şu ifadeleri kullandı:

* İyileşen sayıları, yeni vakaların üstünde. Etken olay sayısı düşüyor. Hastalarımıza yine geçmiş olsun diyoruz.

* Durumu daha ağır ve Covid-19’la muharebede bizi başarısız gösterecek informasyon kırıntılarına bile maalesef hastalık derecesinde takıntılı olanlara da şifa diliyoruz.

CHP TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Sıhhat Bakanlığı verilerine bakılırsa hesaplanan – 4.476 etken olay sayısının epidemiyoloji bilimine aykırı olduğu vurgusu meydana getirilen CHP Covid-19 Danışma Kurulu açıklamasında, “Pandeminin başından beri verilerin saydam bir halde açıklanmadığını onlarca defa söyledik, kanıtları ile ortaya koyduk. 29 Nisanda ortaya çıkan negatif etken olay durumu İktidarın, Sıhhat Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun bilimsellikten uzak tutumunun yeni bir kanıtıdır” denilmişti.

“DÜNYAYA REZİL OLDUK”

CHP Covid-19 Danışma Kurulu, 29 Nisanda Covid-19 sebebiyle toplam iyileşen ve ölenlerin toplamı, toplam doğrulanmış vakalardan 4 bin 776 şahıs daha çok çıktı. Kısaca Sıhhat Bakanlığının pandemi sürecince gerçek sayıları gizlediği, gerçek olmayan sayılar açıklamış olduğu bu şekilde de kanıtlandı. Sıhhat Bakanlığına bakılırsa Covid-19 vakası olmayan fakat iyileşen var! Bunun derhal açıklanmasını bekliyoruz! açıklaması yapmıştı.

“POPÜLİST ZİHNİYETİN SONUCU”

Açıklamanın devamında şu şekilde denilmişti:

*Verilerle oynandığı için ortaya bu şekilde bir durum çıkmıştır. Negatif etken olay sayısı, Bakanlığın şeffaflıktan uzak, bilime aykırı, pandemiyi değil algıyı yönetmenin ve popülist zihniyetin sonucudur.

*Sıhhat Bakanlığının ülkemizi dünyaya rezil eden, bilime, epidemiyolojiye, matematiğe aykırı bu durumu açıklamak zorunda bulunduğunu açık bir halde beyan ediyoruz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir