’10 yıldır taksiciyim ama fiyatlardan dolayı işi bırakacağım’

Haber: Batuhan SERİM Kamera: Sinan TUNÇ/İSTANBUL

Üst üste gelen zamlarla üstün dereceli seviyelere ulaşan akaryakıt tutarları sürücüleri isyan ettirdi. Son dönemde fiyat artışlarıyla gündemden düşmeyen akaryakıta bu sefer de indirim geldi. Sektör kaynaklarının aktardığına bakılırsa, gece yarısından itibaren geçerli olmak suretiyle motorinin litre fiyatında 1 lira 55 kuruş indirim yapılacak. Böylece, motorinin litre fiyatı İstanbul’da ortalama olarak 22,06 TL’ye gerileyecek. Benzinin litre fiyatı ise 19,80 TL’de duracak.

Sadece kısıtlı oranda gelen indirimler sürücülerin derdine derman olmuyor. Sürücüler, yakıt fiyatlarının eski haline gelmesini istiyor. Bundan dolayı averaj bir depo ortalama 1000 liraya doluyor. Aracı olanlar artık kontak çevirmeye korkuyor; depoyu doldurmak ise hayal oldu

Hal böyleyken Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 21 Martta katılmış olduğu bir tv programındada petrol fiyatlarıyla ilgili soruya verdiği yanıtta, Petrol ithalatı icra eden tüm ülkeler anında vatandaşına yansıtıyor. Bizde kesinlikle şu anda oldukca oldukca ucuz. Türk lirasının şu andaki durumu itibariyle de oldukça ucuzuz. Her alanda Türkiye dünyadaki tüm her karşılaştırmada en ucuz kalan ülkelerin önderlik yapar dedi.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul Zeytinburnunda bir akaryakıt istasyonundan yakıt alan sürücülere mikrofon uzattı, Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiyedeki akaryakıt tutarları için oldukca oldukca ucuz dedi. Sizce de o şekilde mi? diye sordu. Verilen yanıtlar şu şekilde oldu:

10 YILDIR TAKSİCİYİM AMA YAKIT FİYATLARINDAN DOLAYI İŞİ BIRAKACAĞIM

Şahin Duru: Kesinlikle hayır. Ben bir AK Partiliyim fakat kesinlikle akaryakıt oldukca pahalı. Belimizi büktü. 24 saat çalışıyorum, 60 lirayla eve gideceğim (Fiyatlar bu kadar yükselmeden ilkin ne kadar para kalıyordu elinizde?) 24 saat çalıştığım zamanlarda 350-400 lira kalıyordu. Fakat şimdi 60 lirayla eve gideceğim. (Aradaki fark yakıta mı gidiyor?) Kesinlikle yakıta gidiyor. Bundan 2.5 ay ilkin 160-170e doldurduğum depoyu şimdi 500-550 liraya dolduruyorum. (Fiyatlar bu şekilde giderse işinizi sürdürebilecek misiniz?) Ben işi bırakacağım. Bundan dolayı kurtarmıyor. (Zamlardan dolayı mı bırakacaksınız?) Evet. (Kaç senedir bu mesleği yapıyorsunuz?) 10 senedir taksiciyim fakat yakıt fiyatlarından dolayı bırakacağım. (Bu işi bırakırsanız ne iş yapacaksınız?) Bir yerlerde şoförlük yaparım

HIRSIZLIK MI YAPALIM? MÜŞTERİLERİ Mİ DOLANDIRALIM?

Serdar Gök: Asla ucuz değil. (Kullandığı taksiyi kast ederek) Şu vasıta LPGli, kilometrede 1 lira yakıyor. LPG Ocak ayında ortalama 5-6 liraydı, şu an 11 lira. Bunun neresi ucuz? Hep dış güçleri bahane ediyorlar, alakası yok. (Günlük kazancınız, akaryakıt harcamasını ödedikten sonrasında yetiyor mu size?) Hayır. Yetmiyor. 100 lira para ya kalır, ya kalmaz. Onu da aslına bakarsanız gün içinde yiyorsun; yemekti, sigaraydı (Fiyatlar bu şekilde artmaya devam ederse işinizi sürdürebilecek misiniz?) Hayır. Bırakmayı düşünüyorum. Zamlardan dolayı bırakacağız. Hırsızlık mı yapalım şu demek oluyor ki? Onu açıklayın bizlere. Hırsızlık mı yapalım? Müşterileri mi dolandıralım? Olmaz

İNSANLARLA DALGA GEÇİYORLAR

Cüneyt Akıner: Oldukça ucuz canım! Sabah 150 liralık mazot koyduk otomobile, Göktürke gittik geldik, bitti. Şimdi gene mazot alıyoruz. Niye 150 liralık koydun diyeceksin; paramız yok İnsanlarla dalga geçiyorlar, alay ediyorlar. Bir gelsin bakalım benim aldığım ücretle çalışsın, yaşamını idame ettirsin. Neredee.. Zor. (Depoyu fulleyebilmek sizin için mümkün mü?) Mümkün değil. Evvel 300 liraya dolan depo şu anda 1200 liraya doluyor. Iyi mi fulleyeceğim ben? (Zamlar gelmeye devam ederse aracınızı eskisi benzer biçimde trafiğe çıkarabilecek misiniz?) Vallahi aracı kapının önüne koyacağız, camdan seyredeceğiz. Meydana getirecek başka bir şey yok.

GİDECEK KADAR YAKIT ALDIM, DÖNÜŞE YETMEYECEK

Mustafa Şen: Oldukça ucuz değil. Kendisi o şekilde düşünüyor olabilir fakat halk o şekilde düşünmüyor 600 liraya depomun dolduğunu hatırlıyorum, şu an 900 liraya doluyor. 150 liralık yakıt aldım şimdi. Artık hep bu şekilde alıyoruz. (150 liraya depo ne kadar doluyor?) Yarım depo dolmuyor. Buradan Silivriye gideceğim, sadece ona yeter. (Dönüşe kafi gelecek mi?) Dönüşe yetmeyecek, orada kalacağız.

AYDA 9 BİN LİRA YAKIT PARASI VERİYORUM

Aykut Açıkgöz: (Suali yöneltememizin arkasından kahkaha atıp, maskesini indirerek gülümsemesini göstererek) Bak gülüyorum Baya ucuz! (Motorin) 23 lira! Benzin yetiştiremiyoruz. (İş aracıyla) Günde 300 liralık benzin yakıyorum minimum. Ayda 9 bin lira para ediyor.

BU KADAR OLMAMASI GEREKİYOR

Emre Karacabey: Fiyatlar yüksek. Bu kadar olmaması gerekiyor. Depo evvelde 400 liraya doluyordu, şimdi 1300 lira civarında tutuyor. (Şirketiniz yakıt fiyatlarından dolayı vasıta azaltmaya gitti mi yada gidecek mi?) Gitmedi fakat gidebilir.

ESKİDEN DEPOYU HİÇ BOŞALTMAZDIK, ŞİMDİ MECBUR KALDIKÇA DOLDURUYORUZ

Hacı Uyanık: Parası olan için ucuz; parası olmayan için ucuz değil. Hepimiz kendine bakılırsa söylüyor. Depom ortalama 1200 liraya doluyor. (Depoyu fulleyebiliyor musunuz?) İş var ise mecburen fullüyoruz, onun haricinde keyfiyetten fulleyemiyoruz. Eskiden asla (depoyu) boşaltmıyorduk, devamlı dolduruyorduk. Gelirle gider arasındaki yar bu şekilde açılmamıştı. Onun için sorun olmuyordu oldukca fazla.

ARTIK GERÇEKTEN YORULDUK

Tugay Yurtsever: Avrupadaki benzin fiyatlarını avro cinsinden TLye çevirip, 30 lira karşılığını bulup; fakat aynı şekilde asgari tutarı çevirip Türkiyedeki asgari ücretle karşılaştırmıyorsa burada insanlara söyleyecek bir şey var. Artık hakkaten yorulduk. Yakıt fiyatlarına bakın Bu insanoğlu bıktı, usandı. Bu pahalılığın artık bir halde durması lüzumlu. İnsanlar zor durumda. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor.

DEPOYU GİDECEĞİMİZ YERE GÖRE DOLDURUYORUZ

İbrahim Sarı: Varil fiyatı yükselince bizde de fiyatlar artıyor. Varil tutarları fikir niçin fiyatlar düşmüyor? Bizlere yurttaş olarak bunun açıklamasını yapsınlar. (Eski çoğunlukla doldurabiliyor musunuz depoyu?) Kesinlikle hayır. Gittiğimiz yere bakılırsa dolduruyoruz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.